Autor Wątek: Czy My Polacy jesteśmy narodem wybranym?  (Przeczytany 32968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DID@

• Stowarzyszenie
Odp: Czy My Polacy jesteśmy narodem wybranym?
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 23, 2009, 17:28:27 pm »
Izraelici zostali przez Boga przeklęci ..
Pokaż mi dokładny fragment, konkretnie.

Może zbyt mocnych słów użyłem, ale na pewno go zawiedli
Poza tym znasz z pewnością słowa "Ojcze Przebacz im, bo nie wiedzą co czynią"
Można przez to rozumieć, że Jezus mimo doznanej krzywdy PROSI OJCA O MIŁOSIERDZIE DLA ŻYDÓW, najprawdopodobniej przeczuwa też gniew Boga na naród wybrany, który go odrzucił [przypominam o Trójcy Świętej].

EDIT.
O! Wiedziałem, że gdzieś to kiedyś widziałem ;)
Prosto od ew. Mateusza :

"Właśnie dlatego wam mówię: królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi wydającemu jego owoce"

[Mt, 21;43]. Powiedział to do zgromadzonych Faryzeuszy, ale nie miał on oczywiście na myśli Faryzeusza Joachima i Faryzeusza Samuela, ale miał na myśli wszystkich którzy go odrzucają .. Dziś rozumiemy przez to Żydów ..

« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 17:38:49 pm wysłana przez DID@ »
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

Hades

• Gość
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 23, 2009, 17:40:30 pm »
Pokaż mi dokładny fragment, konkretnie.

Może zbyt mocnych słów użyłem, ale na pewno go zawiedli
Poza tym znasz z pewnością słowa "Ojcze Przebacz im, bo nie wiedzą co czynią"
Można przez to rozumieć, że Jezus mimo doznanej krzywdy PROSI OJCA O MIŁOSIERDZIE DLA ŻYDÓW, najprawdopodobniej przeczuwa też gniew Boga na naród wybrany, który go odrzucił [przypominam o Trójcy Świętej]
Taki fragment jest. :)
Za chiny ludowe nie mogę go teraz znaleźć, ale sens jest taki:
Bóg wyraża się jasno, że naród Izraelski nie jest już narodem wybranym, a od tamtej pory narodem wybranym stają się wyznawcy Chrystusa.

Edit:
o! już znalazłeś. :P
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 17:42:00 pm wysłana przez Hades »

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 23, 2009, 19:58:52 pm »
Jedynym narodem wybranym był/ jest naród żydowski według wszystkich znanych przekładów Słowa. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że termin naród wybrany jest bardzo skomplikowany. Należałoby rozpocząć od tego, że posiadamy pewne kryteria. Kryterium rasowe, kryterium kulturowe oraz kryterium kulturalne w jednym wielkim skrócie...
....
Ten termin należy się wyłącznie narodowi Izraelskiemu i basta.

Jaka basta?
To jest dział religijny, a nie o judaizmie.
Jeżeli @p1tereQ wierzysz w judaizm, to jest to Twoja prywatna sprawa, nie wymuszaj swojej wiary na innych.

Inni mają prawo wierzyć w polski mesjanizm. Mają ku temu podstawy, bo wierzył w niego Adam Mickiewicz i wielokrotnie pisał o swoich wierzeniach. Do tego św. Faustyna Kowalska uznawana wraz ze swoimi objawieniami przez Kościół katolicki za świętą i kanonizowaną przez Jana Pawła II pisała w swoim "Dzienniczku" o słowach Jezusa Chrystusa:

"Polskę szczególnie umiłowałem, a jeśli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostatecznie przyjście moje" (Dz 1732)
http://www.milosierdzie.pl/faustyna.php

Biblijna idea męczeństwa w "Dziadach części trzeciej"

Dziady jest to dramat narodowy, polityczny, dramat o męczeństwie narodu polskiego, o wyższości siły moralnej nad przemocą, o przetwarzaniu doznawanych cierpień w czyn duchowy, o budowaniu narodowej nadziei na pracy ducha. Jednakże patriotyczna materia utworu ani natężenie uczucia wobec umęczonej ojczyzny nie powinno nam przesłonić faktu, że w swojej najgłębszej istocie Dziady są dramatem metafizycznym, dramatem o cierpieniu, o cierpieniu zarówno doznawanym jak zadawanym, zarówno sensownym jak bezsensownym, o cierpieniu przywracającym nadzieję oraz strącającym w otchłań samozniszczenia.

Polacy narodem wybranym, oczywiście mamy prawo do takiej wiary :)
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 23, 2009, 20:11:47 pm »
Jaka basta?
Jeżeli @p1tereQ wierzysz w judaizm, to jest to Twoja prywatna sprawa, nie wymuszaj swojej wiary na innych.

Inni mają prawo wierzyć w polski mesjanizm. Mają ku temu podstawy, bo wierzył w niego Adam Mickiewicz i wielokrotnie pisał o swoich wierzeniach. Do tego św. Faustyna Kowalska uznawana wraz ze swoimi objawieniami przez Kościół katolicki za świętą i kanonizowaną przez Jana Pawła II pisała w swoim "Dzienniczku" o słowach Jezusa Chrystusa:

"Polskę szczególnie umiłowałem, a jeśli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostatecznie przyjście moje" (Dz 1732)
http://www.milosierdzie.pl/faustyna.php

Polacy narodem wybranym, oczywiście mamy prawo do takiej wiary :)

Ale ja jestem tępy !
Trzecią cześć mickiewiczowskich Dziadów dzisiaj na języku polskim omawialiśmy. Skoro już nasz wieszcz pisał o tym, to coś musi być .. I to męczeństwo można odnieść do jednego z poprzednich postów ..

O tutaj :
Pewnej mistyczce [Niemka, bo Niemka, ale jednak :D] Chrystus powiedział, że
 Europę czekają ciężkie czasy .. Ale Polacy swoją "część krwi" przelali.. Ich [tzn. nas ;)] już Bóg ''przetestował'' i przekonał się o naszej wierności ..
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 20:14:36 pm wysłana przez DID@ »

Amor Patriae Nostra Lex!

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 23, 2009, 20:15:04 pm »
Bóg wyraża się jasno, że naród Izraelski nie jest już narodem wybranym, a od tamtej pory narodem wybranym stają się wyznawcy Chrystusa.

No dobrze to jeśli ktoś jest niewierzący ale jest Polakiem z krwi i kości to należy do narodu wybranego? Wyznawcy Chrystusa są nie tylko w Polsce więc zaprzeczasz temu, że to Polska jest akurat tym wybranym narodem.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 23, 2009, 20:19:31 pm »
No dobrze to jeśli ktoś jest niewierzący ale jest Polakiem z krwi i kości to należy do narodu wybranego? Wyznawcy Chrystusa są nie tylko w Polsce więc zaprzeczasz temu, że to Polska jest akurat tym wybranym narodem.

Naród Wybrany / Owczarnia.
Tak bym to rozgraniczył ..

Wszyscy ludzie są w owczarni i na krańcu dziejów każdy z nas, czy to Polak, czy Japończyk zostanie osądzony wedle tego, jak żył. I nie będzie jakiejś ulgi dla Polaków, czy Żydów ..

A Polacy mają być jak zacytował @Tech : iskra, która wszystkich ma na ten kres dziejów przygotować ..

Amor Patriae Nostra Lex!

Ferenz Hilo

• Gość
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 23, 2009, 20:23:34 pm »
Barte_q, ale nie łam się. Możesz nie być chrześcijaninem, ale co ci przeszkadza wierzyć w misję? Tak jest lepiej i ja to preferuję. Taka wiara nie szkodzi, a tylko pomaga.

Patrz na młodszych braci w wierze.
Im pomaga i daje wiatru w żagle.
Nam tez może.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 20:24:19 pm wysłana przez Ferenz Hilo »

Kmitek

• Czytelnik
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 23, 2009, 20:36:14 pm »
Polska przejmuje w dzisiejszych czasach funkcje narodu wybranego, Polonia semper fidelis i kwita zawsze tak było

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 23, 2009, 21:10:05 pm »
Polska przejmuje w dzisiejszych czasach funkcje narodu wybranego, Polonia semper fidelis i kwita zawsze tak było

Polonia semper fidelis - Polska zawsze wierna, jest nawet taka impreza o tej nazwie Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej:

http://www.festiwal.atirius.civ.pl
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Kmitek

• Czytelnik
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 23, 2009, 21:32:15 pm »
tak jest taki festiwal zgadza sie :)

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 23, 2009, 21:35:24 pm »
Barte_q, ale nie łam się. Możesz nie być chrześcijaninem, ale co ci przeszkadza wierzyć w misję? Tak jest lepiej i ja to preferuję. Taka wiara nie szkodzi, a tylko pomaga.

Jestem chrześcijaninem jednak wolałbym żeby to czyny przesądzały o tym, iż Bóg postrzega nas jako dobry naród.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 23, 2009, 21:40:31 pm »
Jestem chrześcijaninem jednak wolałbym żeby to czyny przesądzały o tym, iż Bóg postrzega nas jako dobry naród.

To ile razy broniliśmy całej chrześcijańskiej Europy .. To Polska i w 1241, a także w 1682, 1920 .. To Polska była przedmurzem Chrześcijaństwa..

Amor Patriae Nostra Lex!

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 23, 2009, 22:26:51 pm »
Uwaga, będę złośliwy - czy definicje matematyczne z takim samym zapałem redefiniujecie? :P

Piotr napisał dokładnie jak w biblii stoi. Naprawdę, czy nie wydaje wam się, że skoro Bóg raz zdecydował, to wiedział co potem będzie się działo? Że Bóg wie wszystko? W sensie religijnym Żydzi stanowili naród wybrany, niech będzie, że taki, który miał monoteizm wprowadzić, z celem stworzenia mesjasza - Chrystusa. Jednak gdzie w Biblii jest napisane, że ktoś wymienił Żydów na Polaków ? Ew. w katechizmie Krk?

Niejeden naród mógłby się obrońcą chrześcijaństwa nazwać.
Francuzi - Frankowie, powstrzymując Arabów w 732.
Grecy - odpierając pod Konstantynopolem w 718r. najazd arabski. Swoją drogą, gdyby wtedy, 300 lat przed pierwszym królestwem polskim, Arabowie nie zostali odparci, to byśmy mogli kłócić się czy jesteśmy przedmurzem Islamu. :D
Hiszpanie - wywalając w 1492 Maurów z półwyspu iberyjskiego. Albo w 1939, gdy Franko ostatecznie wywalił komunistów ze swojego kraju. ;)

DID@, a co takiego stało się w 1241? Przecież wtedy wojska śląskie, czy polskie zostały pokonane w bodaj każdej bitwie z mongołami. Zresztą oni uderzali w Węgry, nas tylko rykoszetem.

Na Victorię mogę się zgodzić, że była ważną bitwą i zadecydowała o powstrzymaniu Turków przed podbojem Austrii. Dalej jednak by nie pociągnęli, jako, że byliby otoczeni wrogimi ziemiami. Co do samej Austrii - taką Grecję Ottomani trzymali setki lat, a kraj jest chrześcijański w dalszym ciągu.

Co do naszego zwycięstwa przeciwko bolszewikom, to było zdarzeniem niezwykle istotnym - ale to nie chrześcijaństwo było zagrożone, a raczej wolność i niepodległość Europy. Komuniści walczyli z kapitalizmem, a wiarę traktowali po macoszemu. ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 22:27:22 pm wysłana przez Twisterro »
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 23, 2009, 22:33:14 pm »
Historia jest ważna jednak mówię o teraźniejszości oraz przyszłości.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 23, 2009, 22:43:24 pm »
Zacznę od końca Twisterro ;)

Bolszewicy z 1920 .. Wiarę CHRZEŚCIJAŃSKĄ, nie do końca traktowali "po macoszemu" .. Ale to odbiega od tematu.
1241 - Czy zawsze dla Ciebie przegrana, jest konkretną przegraną? Pod Legnicą przegrali, ale przyhamowało to trochę impet Tatarów, którzy od tego momentu zaczęli się cofać ;)

I takie drobne uwagi : Biblia, Mesjasz. Chociażby ze względu na szacunek ;)

/Dziś już nie mam sił .. Kończę. Dobranoc :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 22:45:46 pm wysłana przez DID@ »

Amor Patriae Nostra Lex!

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 23, 2009, 23:56:05 pm »
@Twisterro człeku małej wiary ;) Jako nie wierzący chcesz definiować matematycznie wiarę? To jest kwestia wiary, ze względu na swoje pochodzenie skupiam się na moim narodzie. Nowe przymierze zmieniło i rozszerzyło pojecie narodu wybranego, od tego momentu Kościół jest narodem wybranym w tym wierzący Polacy.
http://www.polonus.alleluja.pl/tekst.php?numer=8114
Przyjmij to w agnostycznym wymiarze, tego iż tak jest i nie da się tego wykluczyć ;) :
Polacy są narodem wybranym.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 24, 2009, 00:17:58 am »
Co do Biblii, prawda, ma być z wielkiej litery. Ale słowo "mesjasz" rzuciłem jako termin ogólny.

Co do 1241 - cała ta awantura ze spalonym Krakowem, pograniczem w ogniu, to tylko epizod. Mongołowie puścili zagony po tamtych ziemiach, by zapobiec atakowi z flanki na swoje siły pustoszące Węgry.

Techu, dla mnie to można sobie wierzyć w co kto woli. Bo człowieka należy oceniać nie po tym w co wierzy, tylko jaką jest osobą.
Ciekawi mnie tylko to dodawanie nowych elementów do wyznania. Trafia do mnie argumentacja p1tereq'a, ponieważ opiera się na istniejących podstawach, które można przeczytać i zrozumieć. A z tego co wiem, próba dodawania czegoś ponad określone przez szychy w Rzymie reguły nazywana jest herezją. ;)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 24, 2009, 09:25:11 am »
Twisty faktycznie nie doceniłem Twojej wielkiej wiary. Wolę wierzyć w objawienia św. Faustyny Kowalskiej uznawanej jak to nazwałeś tolerancyjnie "szychy z Rzymu" niż wierzyć jak Ty, tym z pod Ściany Płaczu.
Co do Starego Testamentu, pewno nie zauważyłeś, ale Talmud też jest pisany w judaizmie, a chrześcijaństwo jest religią żywą i rozwija się od 2000 lat.
Uważaj, aby Twoja tolerancja nie kończyła się na Twoich poglądach ;) Bardzo Ci przeszkadza, że niektórzy Polacy mogliby wierzyć w mesjanizm polski i należą do narodu wybranego.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 24, 2009, 11:07:43 am »
Techu, nie jestem pewien, czy p1tereq nie obrazi się na nazwanie go "tym spod Ściany Płaczu". :>

A co do Ich Świętobliwości z Watykanu, czyżby się już za życia stali błogosławionymi, czy świętymi, że nie można ich nazwać bez większego religijnego uniesienia? :) Dla mnie to po prostu władza jak każda inna. Ludzie zwyczajni, pełniący swoje funkcje z większym, lub mniejszym polotem. Tolerancja nie ma tu nic do rzeczy, bo nie są oni obiektem religijnej czci. ;)

Co do wiary w mesjanizm - jeżeli Bóg miałby nas doświadczać tak ciężko jak Żydów ze ST, by na sam koniec dać nam skrawek ziemi otoczonej przez wrogów - to ja pasuję i wolę wierzyć w polską zwyczajność i harmonijny rozwój w oparciu o siły niemetafizyczne. :)
Bo zauważ, że Żydzi jako starotestamentowy naród wybrany lekko nie mieli...
George Patton

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 24, 2009, 11:33:16 am »
A co do Ich Świętobliwości z Watykanu, czyżby się już za życia stali błogosławionymi, czy świętymi, że nie można ich nazwać bez większego religijnego uniesienia? :) Dla mnie to po prostu władza jak każda inna. Ludzie zwyczajni, pełniący swoje funkcje z większym, lub mniejszym polotem. Tolerancja nie ma tu nic do rzeczy, bo nie są oni obiektem religijnej czci. ;)

Większosć z nich to pasibrzuchy żyjące w luksusie i niekoniecznie trzeba wierzyć we wszystko co powiedzą. Ja wolę się opierać na własnym sumieniu i logice oraz tym co jest napisane w Piśmie Świętym.

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 24, 2009, 13:30:44 pm »
Podjąłem się dyskusji z Wami, bo byłem przekonany o Waszym poznaniu Prawdy.
Myliłem się, ale postanowiłem też pokusić się o odpisanie po kolei wszystkim w miarę sił.

@Ferenz

Czy król Dawid był królem czy wodzem plemienia?
Został mianowany potajemnie królem przez proroka Samuela.

Co do Twojego zarzutu to fragment:

?I namaścili tam Dawida na króla nad plemieniem Judy? (w. 4).

Nie próbowano jednak siłą narzucić jego władzę pozostałym plemionom.

Cała historia znajdują się w księdze proroka Samuela, masz ładnie opisane dokładnie przejście z namaszczenia władcy plemienia do całego narodu żydowskiego nawet w Słowie znajdują się wyrazy opisujące naród, już wtedy za życia proroka Samuela co jest historycznie ważne.

?Wszak jesteś mężem, któremu nie ma równego w Izraelu; dlaczego tedy nie ustrzegłeś swojego pana, króla? (...) Niedobra to rzecz, którą uczyniłeś. Jako żyje Pan, zasługujecie na śmierć, bo nie strzegliście swojego pana, pomazańca Pańskiego? 1 SAM. 26,15.16

?A gdy cały lud o tym się dowiedział, podobało im się to bardzo, jak wszystko, co król czynił. Wtedy też przekonał się cały lud i cały Izrael, że nie od króla to wyszło, iż Abnera, syna Nera, pozbawiono życia? 2 SAM. 3,36.37

Proponuję poczytać księgę Samuela żeby uzupełnić brakujące wiadomości Ferenz.

Czy biblijne miasta był aglomeracjami, czy wioskami?

Pytanie dotyczy teraz semantyki słów, czyli ich znaczenia. Podobnie rzecz się ma ze słowami, które używasz a o których większego pojęcia nie ma. Wtedy semantyka języka nie była jeszcze mocno rozwinięta, takich pojęć stosunkowo się nie używało. Definicyjnie słowa te nabrały znaczenia współcześnie, spróbuj poznać genezę słowa miasta żeby się o tym przekonać. A i jeszcze zwróć uwagę jak ewoluowała.

Czemu tak 'potężna' cywilizacja dawała się zniewalać sąsiadom? Może były to po prostu pasterskie plemiona, które  odkryły:

A czemu Polska dawała się zniewalać, tak potężny kraj?

Z kolei powoływanie się na autorytet pisma nie powinno być wybiórcze. A co z Nowym Testamentem? Tam już nie ma wybranych plemion.

A zaginione plemiona Judy?
Są, jasne że są, ale nie opisywane są dokładnie. Nowy Testament pełen jest przenośni.
A i jeszcze jeden wniosek - ST i NT to jakby czytać Kinga, a potem przejść na jakiegoś Harleqina.

@DiD@

[Mt, 21;43]. Powiedział to do zgromadzonych Faryzeuszy, ale nie miał on oczywiście na myśli Faryzeusza Joachima i Faryzeusza Samuela, ale miał na myśli wszystkich którzy go odrzucają .. Dziś rozumiemy przez to Żydów ..

Rozumiem, że wiesz jak powinno się sięgać po Pismo? Nie widzę żebyś rozumiał znaczenie tego FRAGMENTU, który akurat odnosi się do pewnej grupy ludzi i został powiedziany w dokładnym momencie. Spójrz na miejsce paralelne najpierw i spróbuj zrozumieć, że każdy z fragmentów posiada swoich adresatów, posiada zamierzony cel i wypływający z tego wniosek. A co z ze zgromadzeniami saduceuszy, esseńczyków, zelotów i nazarejczyków?

@Hades

Odsyłam powyżej do mojej odpowiedzi. Ten fragment nie DOTYCZY CAŁEGO NARODU!

Jaka basta?

Nie życzę sobie żeby utożsamiał mnie z judaizmem, jestem człowiekiem całkowicie wolnym od jakiejkolwiek religii na świecie. Nie rozumiem też, dlaczego miałbym na kimkolwiek wymuszać? Bronię tylko swoich tez poprzez Biblię, o którą tak mocno się kłócicie i nie pozwalacie przyjęć do wiadomości, że prawda jest taka jaka jest. Wisi mi to i powiewa, co myślisz o mnie i co inni myślą, ale nie omieszkam pokazać, że ciągle bezsensownie błądzicie. Miecz ma dwa ostrza i nie zapomnę się odegrać przy najbliższej okazji.

O, zagiąłeś mnie teraz. Mówimy o Biblii, a nie o jadowitych i fałszywych prorokach.

A Pan mówi:

Mt 24,10-13;24:

Wówczas wielu zachwieje się w wierze; będą się wzajemnie wydawać i jedni drugich nienawidzić. Powstanie wielu fałszywych proroków i wielu w błąd wprowadzą; a ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony. [...] Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych.

@Ferenz
Patrz na młodszych braci w wierze.
Im pomaga i daje wiatru w żagle.
Nam tez może.

A Bóg mówi nie patrz, ale DZIAŁAJ:

Wzrastajcie raczej w łasce i w poznaniu Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Jemu niech będzie chwała teraz i po wieczne czasy. 2 Piotra 3,18

@Tech

Polonia semper fidelis - Polska zawsze wierna, jest nawet taka impreza o tej nazwie Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej:

Wierna uzurpatorom?

Twisty faktycznie nie doceniłem Twojej wielkiej wiary. Wolę wierzyć w objawienia św. Faustyny Kowalskiej uznawanej jak to nazwałeś tolerancyjnie "szychy z Rzymu" niż wierzyć jak Ty, tym z pod Ściany Płaczu.

Wolę być judaistą niż konserwatywną puszką ślepo wierzącą w nieprawdę.

Tyle mojego.

Tech

• Czytelnik
    • wierni-ojczyznie.pl
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 25, 2009, 21:07:32 pm »
Jedynym narodem wybranym był/ jest naród żydowski według wszystkich znanych przekładów Słowa. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że termin naród wybrany jest bardzo skomplikowany. Należałoby rozpocząć od tego, że posiadamy pewne kryteria. Kryterium rasowe, kryterium kulturowe oraz kryterium kulturalne w jednym wielkim skrócie...
....
Ten termin należy się wyłącznie narodowi Izraelskiemu i basta.

Jaka basta?
Jeżeli @p1tereQ wierzysz w judaizm, to jest to Twoja prywatna sprawa, nie wymuszaj swojej wiary na innych./

Nie życzę sobie żeby utożsamiał mnie z judaizmem, jestem człowiekiem całkowicie wolnym od jakiejkolwiek religii na świecie. Nie rozumiem też, dlaczego miałbym na kimkolwiek wymuszać?
?.

Wolę być judaistą niż konserwatywną puszką ślepo wierzącą w nieprawdę.

Jak mam Cię nie utożsamiać, jak swą pierwszą wypowiedź kończysz basta. Ja to przyjmuję za argument wiary. Po za tym druga wypowiedź o tych z pod Ściany Płaczu nie odnosiło się do Ciebie. Po za tym zignorowałeś zdanie, że objawienie nie kończy się w chrześcijaństwie na Ewangelii , a w judaizmie na Starym Testamencie, gdzie pisany jest np. Talmud. Ale dla Ciebie lepiej jest powyzywać innych niż przyjąć to do wiadomości.

@p1tereQ słabo z tymi inwektywami i argumentami ad persona do mnie konserwatywną puszką ślepo wierzącą w nieprawdę, myślałem, że stać Cię na więcej. Wyzywanie św. Faustyny od żmij. Jestem Chrześcijaninem i najprawdopodobniej katolikiem, nie łudź się, że od Twoich wyzwisk zmienię wyznanie :)
Nie umiesz dyskutować bez inwektyw w tematach religijnych, więc dyskusja z Tobą na ten temat nie ma sensu. Pozwól, że przy najbliższej okazji przypone Ci Twe inwektywy. Cobyś o tolerancji za dużo nie musiał się rozpisywać.

@p1tereQ fantastycznie sprzeczność zdań z ostatniego cytatu, w tym samym poście o swym stosunku do judaizmu, nie będę się dalej nabijał, bo mówienie o prawdzie w logice przy sprzecznych zdaniach, to naprawdę zabawne.

Ferenz Hilo

• Gość
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 25, 2009, 21:36:02 pm »
PiterQ

powiadasz:

"Wolę być judaistą niż konserwatywną puszką ślepo wierzącą w nieprawdę"

Czy nie oznacza to, że i tak musiałbyś "konserwatywną puszką ślepo wierzącą w nieprawdę". Skoro chrześcijaństwo jest nieprawdą, to czemu judaizm - skoro jest młodszy od chrześcijaństwa i oparty na negacji chrześcijaństwa - miałby być prawdziwy?
Z Twojej wypowiedzi wynika, że:
Dawid nie był żadnym królem, tylko jakimś hersztem plemiennym.
Aglomeracje były wioskami - właśnie problem semantyki, jak w wypadku króla.
A cywilizacja była słaba - upadek Polski nie ma tu nic do rzeczy.
Osiągnęła jednak wiele. To co zostało już
 przeze mnie napisane:

a) monoteizm

b) pismo

Poza tym mają dobre public relations i wiarę w bycie:

1) narodem

2) narodem wybranym.

Poza tym:

Wierzysz w Stary Testament, Nowy nie?
Bo jesli w żaden, to po co odwołujesz się do Starego?

« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2009, 21:37:12 pm wysłana przez Ferenz Hilo »

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 25, 2009, 23:31:47 pm »
Nie chce mi się mieszać w wasze spory, ale odniosę się tylko do tej sprawy z Dawidem i miastami.

To jest moim zdaniem kwestia porównania. Niegdyś ogromną metropolią, czy aglomeracją było miasto liczące 50 tysięcy stałych mieszkańców. To było jeszcze w XVII wieku. Z drugiej strony istniały miasta, które potrafiły w przeciągu pokolenia się wyludnić i niemal ulec zapomnieniu. Antiochia, Babilon, Kartagina - takie mi do głowy przychodzą, jako przykład.
To jest kwestia okresu w historii - ilu ludzi mieszkało w okolicy, by można ich było wcisnąć do miasta, a nie bezwzględne określenie.
Nasze dzisiejsze metropolie liczące dziesiątki milionów mieszkańców potomni za lat tysiąc może nazwą "pipidówa". :]

A co do "herszta plemienia" - Czyngis Chan miał imperium w swoich czasach największe na świecie, a królem nie był. W europie roiło się też od "królików" rządzących państewkami wielkości dzisiejszego województwa, czy mniejszymi.
Nie wiem jakie ma mieć znaczenie wielkość rządzonego państwa. Liczy się jego stabilność, wpływ na historię, obiektywną "wielkość", czy raczej "doniosłość" jego istnienia. O ilu małych państwach-plemionach z tamtych czasów Ferenz pamiętasz? :)

Swoją drogą - monoteizm i pismo już same w sobie to gigantyczne osiągnięcie. To podstawa, bez której niemal wszystkie narody na świecie prędzej czy później, na dłużej lub krócej upadały.

I co ma PR i wiara do bycia narodem? Bo "wybrany" to i może kwestia dyskusyjna, ale czemu wypunktowujesz samo słowo "naród"? :|
George Patton

Ferenz Hilo

• Gość
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 26, 2009, 09:10:45 am »
Jasne, masz rację. To kwestia porównania. Tym niemniej używa się tu nazw o dobrym skojarzeniu "król", "cywilizacja", "państwo" a mowa jest o czasach plemiennych, więc to jest dobry pjar, który działa również na czlonków grupy; "patrzcie my króla to mieliśmy juz 4000 lat temu itd"

Oczywiście  monoteizm i pismo to jest jest nie byle co.
Co do narodu, to raczej współczesny, sztuczny twór. Co to za naród, co łączy go religia, a przynależność określa się tym, kim była Twoja matka?
Myślę, ze w owych mitycznych czasach należałoby mówić raczej o plemionach połączonych wspólnymi mitami, wierzeniami. Jednak dzisiaj, dzięki świadomym działaniom pjarowo-organizacyjnym udało się dokonać zespolenia tych ludzi w jednomyślną dość grupę, która uważa się za naród. W czasach mitycznych narodem jednak raczej nie była.
Gdyby stosować analogię, to czy nie byłoby rażące mówienie o narodzie katolickim czy muzułmańskim?