Forum Wierni Ojczyźnie

Między nami, Polakami! => Różne rozmowy => Wątek zaczęty przez: Pathe w Maj 25, 2008, 21:51:53 pm

Tytuł: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 25, 2008, 21:51:53 pm
Wrzucam tu, bo uważam, że nadaje się najlepiej.
Wszyscy wiemy jak wygląda stan patriotyzmu w Polsce. Ja sam podsumuje to tak jak ja to widzę Większość Polaków to patrioci. Na codzień nie mówią o tym, bo to praca, kasa i życie po prostu. Jest dużo rozżalenia w społeczeństwie na temat polityki i stąd się bierze narzekanie - nasz sport narodowy. Tymczasem w ofensywie są "organizacje", których idea ma na celu zerwanie z patriotyzmem narodowym. Słychać je głośno przede wszystkim z takiego powodu, że jawią się jako "nowoczesne", "postępowe" i "europejskie", a organizacje walczące z nimi są zbyt radykalne i agresywne, więc często jawią się bliżej faszyzmu/nacjonalizmu niż dobrego patriotyzmu. Do tego symbolika używana przez nie jest źle widziana i przypomina raczej brunatne marsze niż dobre pojmowany patriotyzm. Przez to moim zdaniem wielu ludzi się zraża. Nieukrywam, że sam mam często kryzys, a za organizacjami typu ONR i NOP  nie przepadam, gdyż nie pasuje mi ich symblika i agresywne forsowanie patriotyzmu, a raczej nacjonalizmu. Do tego z całym szacunkiem dla mojego wyznania, ale Kościół Katolicki za sprawą Radia Maryja mocno  się skompromitował i stąd bierze się coś takiego jak stawianie znaku równości pomiędzy patriotą, a "mocherem".

Chciałbym więc poznać Waszą opinię, jak promować patriotyzm i jakie sposoby waszym zdaniem byłby najlepsze na promocję "zdrowego patriotyzmu narodowego", który przyciągnie ludzi "normalnych", zwykłych, niezależnie od wyznania. 
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 25, 2008, 22:59:50 pm
   Przede wszystkim ONR i NOP to nie są złe organizacje poprostu są rodzaje patriotyzmu, antypolskie media z tvn na czele specjalnie szkalują ich obraz, ale przechodząc do rzeczy moim skromnym zdaniem patriotyzm w Polsce jest w stanie tragicznym, krytycznym, dramatycznym i nie wiem jeszcze w jak złym i beznadziejnym, prawie każdy ma to gdzieś, brak tożsamości narodowej i więzi z narodem i z ludzmi nikt nie poczuwa jakiejś odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest Nasza Polska dla połowy ludzi patriota to "patriota - idiota", "patriota nie ma czegoś takiego to jest faszyzm".
    Nie chciałem nikogo obrazić to są cytaty z życia, mnie też to boli, jest wiele chwil zwątpienia, pseudoliberalni ludzie nie szanują i nietolerują jednocześnie patriotów, osobiście uważam że sytuacja jest tak zła że wymaga zejścia do podziemia oczywiście to jest tylko pobożne życzenie, lecz coraz cześciej słyszę głosy że jedynym ratunkiem dla naszej umęczonej Ziemi byłaby wojna od paru ludzi to słyszałem także od starego weterana wtedy ludzie by zaczęli szanować swój Kraj.
   Jedyna szansa to taka pewnie i tak będzie niewykorzystana masowa, inwazyjna kampania społeczna, bilbordy w całym kraju z tematem patriotycznym, reklamy w telewizji wysławiające Polskę i Jej Historię, profity dla organizacji patriotycznych, mnóstwo informacji i ogłoszeń w szkołach łatwo dostępnych, święto państwowe nawet najważniejsze są ignorowane, ja proponuję masowe pochody z dużą ilością pieśni oraz flag i sztandarów młodzież dostawał by flagi a uczniowie musieliby obowiązkowo przychodzić, Wychowanie Patriotyczne jako obowiązkowy przedmiot nauczania najlepiej jako obowiązkowy przedmiot na maturze i milion innych rzeczy na które te zliberalizowane społeczeństwo nie stać!!
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 25, 2008, 23:08:38 pm
Parady to niewykonalne - zbyt się kojarzy z komunizmem, a to ludzi odstrasza  w sumie mnie też. Nigdy nikogo nie przekonasz do niczego obowiązkowym stawiennictwem na pochodach, przecież to nierealne. Czy wyobrażasz to sobie jako marsz ludzi z polskimi flagami i śpiewaniem Bogurodzicy? No już gorszej alternatywy dla lewicowej wolności to ja nie widzę.

ONR i NOP same się w pewnym sensie pogrążyły, a nie tvn. Łatwo wszystko na media zrzucić. Wystarczy popatrzeć na YouTube. Prowadzą zbyt agresywną politykę i uzywają wielkich, agresywnych symboli, które nawiązują do siły. Popatrzmy np. na zachowania i używanie "salutu rzymskiego". Oczywiście, że ma on swoją długa tadycję, ale chodzi o przyciągnięcie ludzi. A ludzi odstrasza salut rzymski. Tego właśnie ONR i NOP nie rozumieją i to przez takie symbole lewica może sobie pozwolić na porównywanie do faszyzmu każdego patrioty. Jak stawia się po jednej stronie pokojową paradę równości, a po drugiej grupę z bojowymi znakami, to przecież oczywiste jest, kto odstrasza, a kto przyciąga. Do tego to widzenie wszędzie Żydów to mnie już denerwuje.

No jeśli to jest alternatywa dla lewicy, to ja dziękuje...

(http://farm1.static.flickr.com/226/494693575_fb9e2e2088.jpg?v=0)

Ta czerwona flaga nie nawiązuje do flag przedwojennych,bo takich nie było ale do flagi hitlerowskiej.
(http://fotoforum.gazeta.pl/photo/0/ra/fa/foho/62d2cBBk9oREndy8oB.jpg)

Oni nie sa w stanie pokonać lewicy i odejścia od patriotyzmu, bo nie przyciągną zwykłego człowieka!!! Mi chodzi o formy zachęcania ludzi do działalnośi obywatelskiej w pozytywnym zakresie, a nie pochodów i bójek na ulicach. 
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 25, 2008, 23:40:10 pm
Pathe zszedłeś trochę z tematu musisz zrozumieć że tu chodzi o jedność i musimy akceptować każdego patriotę bez względu czym jest dla niego patriotyzm każde ugrupowanie patriotyczne ma swoje zalety, wady i słabości ONR lubi się odnosić do starożytności, każdy się charakteryzuje czymś innym salut rzymski (łać. saluto - pozdrowienie) jest używany przez każdą skrajną prawicę w każdym kraju jeśli media nie doszukiwały sie tylko wad i złych rzeczy to by tak nie było, jeśli weszliby w to środowisko to by mówili inaczej, ja jestem Piłsudczykiem manifestuje to poprzez przynależność do dwóch organizacji o charakterze sanacyjnym, nie należę do żadnej organizacji o charakterze narodowo - radykalnym lecz trzymam się z nimi spotykam bo uważam że potrzebna jest jedność nie mogę powiedzieć że oni są źli bo nie są Piłsudczykami bo to nie jest patriotyzm tylko własny interes i większość z nich tez tak uważa i jakoś umiemy razem współpracować Dmowskiego też szanuje on też działał dla Polski i w takim duchu powinna być wychowywana apolitycznie obydwie frakcje był dobre!! Spójrz na nich z perspektywy patriotów gotowych na bój można by w różny sposób to tłumaczyć czy dyskutować nad tym ale to nie ma sensu, wydaje mi sie że nie jesteś za ONR bo są Dmowczykami??
   Pierwsze co powinniśmy zrobić by móc wyedukować Polaków na patriotów to zażegnać spory wyciągnąć rękę i dogadać się, korzystajmy z naszego Wielkiego autorytetu Piłsudskiego który wyciągnął rękę do Dmowskiego i powiedział "drogi Panie Romanie" w ten sposób stworzymy siłę która będzie miała siłę przebicia by działać dla Polski także w sensie edukacji patriotycznej!!
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 25, 2008, 23:45:41 pm
Ale ja nie powiedziałem, że jednoznacznie potępiam ONR jako patriotów. Twierdzę jedynie, że jako organizacja bardzo głośna nie jest ona drogą do przyciągnięcia ludzi do patriotyzmu, a jedynie ich odstraszenia. O tym mówie. I to własnie przez takie symbole jak ta flaga dla wielu patriota = faszysta.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 25, 2008, 23:54:19 pm
Fakt z tym że oni wyznają patriotyzm który pewnych ludzi poprostu ciągnie dlatego tez jest potrzebny.
Ok myślę że ten temat możemy skończyć i przejść do pomysłów na temat wychowania w patriotyźmie.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 26, 2008, 00:04:08 am
Tu wstawie wywiad z moim znajomym, autorem internetowej "Twórcowni", który chyba wyraził to najdobitniej.
Cały tekst tutaj: http://www.kaos-ex-machina.pl/magazyn/wywiady/lach.htm

Zresztą myślimy o stowarzyszeniu do promowania patriotyzmu przez sztukę.

A tu frangment moim zdaniem istotny, z którym się zgadzam w 100%:

KeM: Wśród współczesnych rodaków daje się zauważyć skrajne postawy względem Ojczyzny. Z jednej strony mamy radykalnych konserwatystów, często zacietrzewionych i twardogłowych, z drugiej zaś ultra-kosmopolitów, których takie sprawy jak pochodzenie i przyszłość własnego narodu niewiele interesują. Stosunkowo rzadko można zaobserwować objawy "zdrowego" patriotyzmu. Osobiście widzę Twórcownię jako przedsięwzięcie, które propaguje miłość do Ojczyzny i świadomość narodową bez popadania w zbytni patos i bez podtekstów nacjonalistycznych, w sposób czasem humorystyczny i z dość luźnym podejściem do pewnych cech narodowych. Czy właśnie taka postawa towarzyszy Wam od początku działalności? Czym jest patriotyzm według członków Twórcowni?

G: Z zacietrzewieńcami i ludźmi ograniczonymi nie mam ochoty rozmawiać. Szanuję różne poglądy ale jak ktoś przesadza to robi mi się smutno. Szanuję ludzi za to co robią i jak to robią i czy działają pozytywnie a nie za to co mówią lub za ich spojrzenie na rzeczywistość. Niszczyć, dzielić i krytykować każdy potrafi, a z budowaniem i twórczym działaniem jest troszkę gorzej.
  „Artysto twórz! Nie gadaj!” Powiedział Goethe.
  Dodam jeszcze, szkoda czasu na krytykowanie ludzi, którzy są ultra-kosmopolitami i Ojczyznę mają gdzieś, to ich wybór, po cholerę mam ich oceniać. Jako Sarmata wolność cenię, ale wara im od opluwania moich bohaterów i mojej kultury bo szabelką wąsa podgolę! Ja też jestem światowcem, jeżdżę po Europie i Świecie kilka razy do roku. Poznaję różne kultury i poszukuję wspólnej płaszczyzny duchowej między nami. Mieszkałem 7 lat za granicą.
Co z tego?  Dla mnie istnieją dwie Ojczyzny, jedna jest duchowa a druga materialna. Ta pierwsza to Imperium Ducha, niech Mistrz Herbert uchyli rąbka tajemnicy:
„ ..idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek
do grona twoich przodków: Gilgamesza Hektora Rolanda
obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów. Bądź wierny idź.”
  Oraz istnieje ta materialna Ojczyzna, od małej po Wielką: to mój Gdańsk, Polska, Rzeczpospolita, Sarmacja, Europa.
  Twórcowania powstała właśnie po to żeby w pozytywny i atrakcyjny sposób lansować tożsamość oraz patriotyzm. Nie tylko polski, lokalny ale też sięgamy dalej: ku Sarmacji, ku Europie, ku Światu.
Jesteśmy dziećmi naszych czasów ale korzenie swoje znamy i są mocne jak dąb.
  Jeśli chodzi o zdrowy, pozytywny patriotyzm to wreszcie do diaska się coś ruszyło. Popatrzmy jak sprzedaje się płyta Lao Che, jak promuje się Powstanie Warszawskie, ile nowych filmów powstaje na Youtube, jakie rysuje się komiksy, co np. robi Krępulec i inne muzyczne projekty, ile powstaje grup rekonstrukcyjnych. Jestem z tego dumny i strasznie się cieszę, że wreszcie młodzi ludzie zaczynają podchodzić do własnego dziedzictwa w taki właśnie sposób: pozytywnie, bez ksenofobi i kompleksów. Moim zdaniem jest to dla nas bardzo ważne i jesteśmy to winni wszystkim tym którzy oddali za nas swoje życie.
  Nasz Patriotyzm to Miłość, Duch, Energia i Pozytywne twórcze działanie, to łączenie a nie dzielenie, to wskazywanie co daje moc a co prowadzi do zbydlęcenia. W naszych sercach płonie ogień i mam nadzieję że ten nieziemski entuzjazm udzieli się innym. Można to robić z jajem, z uśmiechem i tą naszą słynną sarmacką fantazją! Hajda Panowie Bracia i Wilczyce kresowe! Do Szabel! ;)
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 26, 2008, 00:28:25 am
   Twórcownia wspaniała organizacja dlaczego wczęsniej o niej nie słyszałem  :o takie czasy nie jest to modne i sie o tym nie mówi. jednak wydaje mi się że mimo wszystko organizacja ta też trochę wskazuje na podziały trzeba współpracować ze wszystkimi wciąż mnie nie rozumiesz organizacja wciąż jednak zamyka się w swoim kręgu nie chce wyjść ku bardziej radykalnym ludziom poznać ich bliżej, mimo wszystko wciąż jednak nie próbuje nawiązać współpracy z innym organizacjami dla jedności!!
   Mi się marzy (oczywiście jest to marzenie utopijne bo niektórzy nie rozumieją idei patriotyzmu - to nie jest oczywiście aluzja do Ciebie czy do kogoś na tym forum mówię o ludziach którzy przy takiej inicjatywie by wypłynęli), aby pewnego dnia powstała jedna wielka Federacja Patriotyczna o podobnej lub innej nazwie która będzie zrzeszać wszystkie organizacje patriotyczne!!! ZHP, ZHR, Strzelec, ONR, AK, KWP, WiN BCh, poprostu jedna wielka jedność wszyscy razem taka siła byłą nie do ruszenia przez różne koła liberalne itd. Lecz jak mówiłem jest to utopia harcerze nie chcą się zjednoczyć ze sobą, organizacji Strzeleckich jest chyba z 5 w Polsce i nie potrafią sie zjednoczyć, ONR prawdopodobnie do oficjalnej współpracy ze Związkiem Piłsudczyków nigdy nie przystąpi, a weterani najmniej ich rozumiem mimo że przeżyli wojnę są najbardziej między sobą skłóceni.
   i tak to trwa a młodzież sie siebie wyrzeka, pozostałości PRL cały czas toczą gangreną nasz kraj, zresztą sami wiecie i co tu robić???
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 26, 2008, 00:36:41 am
Tu masz jeszcze ciekawą inicjatywę komiksu patriotycznego, pod patronatem Rzepy i NCK:
http://www.niepodleglosc.nck.pl/

Są fragmenty świetnych komiksów. Polecam OBOWIĄZKOWO komiks "Kapliczka pamięci"
Prosze, abyś przeczytał ten komiks, bo jest niesamowity! Idealny do rozdawania w szkołach!!!
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 26, 2008, 11:13:05 am
Masz te komiksy  :o dzięki bardzo w Polsce zostało wydanych wiele patriotycznych komiksów niestety nie mogę żadnego dostać!!  :'(  :-\

Rety szukałem tej strony nie pamiętałem adresu, dzięki bardzo.
Fakt komiksy patriotyczne powinny być swobodnie dostępne w szkołach i bibliotekach, dzieci bardzo lubią komiksy!
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 26, 2008, 12:33:24 pm
Wiesz, chyba przesadziłem z tym "fragmentem" każdy z nich jest chyba w całości na stronie. Muszę Monte Cassino przeczytać.
Dzieciaki lubią komiksy. Sam lubie komiksy ;))
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 26, 2008, 12:40:39 pm
Ja mam tylko fragmenty całych nie mogę znaleść!!! Możesz pomóc??

Niektóre Komiksy są dość drastyczne jak naprzykład dla 3 - klasisty dlatego większość powinno być dostępne w starszych klasach, ale powinno się pisać komiksy patriotyczne specjalnie dla dzieciaków.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Maj 26, 2008, 12:55:08 pm
Mamy na forum kogoś, kto mógłby to robić.
Potrzeba nam tylko kogoś kto będzie zajmował się całą treścią. Może Pathe by się pisał?

Byłoby to już duże przedsięwzięcie. Komiksy w przyszłości można emitować w wersji darmowej, o sponsorów się postaram.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 26, 2008, 12:59:57 pm
Ale najpierw trzeba załatwić sobie prawa autorskie!! Mam nadzieję że nasza inicjatywa wyjdzie z forum i trafi do szkół!!
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Maj 26, 2008, 13:07:47 pm
Ale najpierw trzeba załatwić sobie prawa autorskie!! Mam nadzieję że nasza inicjatywa wyjdzie z forum i trafi do szkół!!

Myślę, że Pathe nam pomoże - z racji swojego zawodu.
Nie jestem prawnikiem, ale mam sposoby i finanse żeby to zrealizować.

Mamy daleko idące plany, o których chciałbym napisać.
Przydałby nam się niewątpliwie pedagog jeszcze, ale myślę że nie będzie trudno zdobyć taką osobę z takim pomysłem.
Tym bardziej, że wszystko co robimy ma swoje głębokie korzenie w Konstytucji i prowadzi do pojednania - nie do podziałów.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Pathe w Maj 26, 2008, 13:21:14 pm
Prawa autorskie to masz od momentu napisania i wydania. O nic nie trzeba  się "starać", a wystarczy określić autorów w samym komiksie. Prawo do historii pozostaje u autora scenariusza, a do obrazków u autora rysunków. Jeśli chodzi o wydanie, to ciekawa inicjatywa. Potrzebny jest scenariusz i rysownik zapaleniec. Wydać można samemu albo poprzez wydawnictwo - każda opcja jest dobra i ma swoje wady i zalety, ale wybró zależy od tego, co chcemy z takim komiksem zrobić. :)

Jeśli np. darmowe (odpadają tez podatki), to muszą być krótkie i na temat patriotyczny, bez wielkiego machania flagami, ale ludzki. Najbardziej pasuje mi podejście tego komiksu "Kapliczka Pamięci". Hehe, docelowo to po zrobieniu komiksu to można się postarać o pomoc Ministerstwa Edukacji lub Kultury :) Jeśli o napisanie samej historii to wołałbym np. uzgodnić hsitorię na forum wpierw :)

Do robek - wybierz komiks, kliknij na link pod obrazkiem. Każdy komiks ma kilka stron.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Maj 26, 2008, 13:29:13 pm
Żeby nie zmieniać tematu, otwieram nowy wątek:

http://www.wierni-ojczyznie.pl/index.php?topic=172.0
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Maj 26, 2008, 13:36:07 pm
Pedagogów to ja mogę załatwić na pęczki spokojnie mogę załatwić w śląskich szkołach co tylko byście chcieli, kurator jest w porządku myślę że jeśli u nas wypali to pomoże w innych województwach!!
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: rotmistrz w Maj 26, 2008, 16:52:54 pm
Ja osobiście chętnie wezmę udział w inicjatywie...:)
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Terael w Czerwiec 08, 2008, 22:35:22 pm
Witam wszystkich. Nie wiem czy dobrze trafiłem ale myślę, że jest to najlepszy temat na to co chciałbym napisać.
Generalnie chodzi mi o samą filozofię patriotyzmu.
Sam nie jestem patriotą. Problem w tym, że ja po prostu patriotyzmu nie rozumiem. Nie potępiam go ani nie pochwalam. Wydaje mi się jednak niestety to wszystko jakieś bez sensu i wszystkie próby pojęcia tego zagadnienia kończyły się na niczym. W sumie co prawda jakoś do tej pory nie miałem okazji pojawić się na forum dotyczący tej tematyki ale w końcu o to jestem i mam nadzieję, że pomożecie mi się w tym połapać. Być może moim problemem były nieodpowiednie źródła i nieodpowiedni ludzie, u których szukałem odpowiedzi. Wy mówicie tutaj o "dobrym patriotyzmie" więc myślę, że właśnie Wy pomożecie mi dostrzec sens w tym haśle.
Na początek chciałbym od Was usłyszeć odpowiedzi na pytania:
1. Czym według Was jest patriotyzm?
2. Co dla Was kryje się pod pojęciem ojczyzna?
3. Dlaczego uważacie, że obywatel każdego kraju powinien bronić swojej ojczyzny?

Pozdrawiam.

Edit. 12.06.2008
No niestety widzę, że sobie nie pogadaliśmy. Nie wiem tylko, czy brakuje wam czasu, czy też może nie macie zbyt wiele do powiedzenia. Szkoda. 4 dni i żadnej odpowiedzi.
Nie chciałbym być złośliwy ale jakoś nie bardzo wam idzie to promowanie patriotyzmu  ;)  :P
Bo jeżeli ma ono tak wyglądać... to za parę lat nikt nie będzie wiedział co to patriotyzm (lol) ;P

Mam nadzieję, że ktoś się w końcu odezwie ;)
A jeżeli niewłaściwy wybrałem na taką rozmowę to po prostu mi powiedzcie, a nie taka zmowa milczenia.
Pozdrawiam.

Edit. 18.06.2008
Hmmm... wiecie co? Jakiś niechciany się tu czuję :/
Skoro olewacie nie-wiernych to dlaczego admin wyraźnie zaprasza również "nas" na to forum?
Nie wiem co ja wam takiego zrobiłem, że nie chcecie nawet słowem się do mnie odezwać, a już nie mówiąc o nawiązaniu dyskusji. Żebym ja coś złego o patriotyzmie napisał... a może o to chodzi? Nie macie mnie za co "zjechać" a pytania, które zadaję są zbyt trudne, żeby na nie odpowiedzieć.
NA PRAWDĘ mam Was za inteligentnych ludzi i myślę, że moglibyście się, ze mną podzielić swoimi poglądami ale z jakiegoś powodu nie chcecie. I obawiam się, że się nie dowiem się ani jaki jest tego powód ani nie dowiem się czegokolwiek.
Nie mam żalu do nikogo oprócz admina, bo to on tak wspaniale zapraszał wszystkich do rozmowy.
Wiem, że nie odpowiadasz za ludzi na tym forum ale sam też bałeś się słowem odezwać.
No, cóż widzę, że nic tu się nie dowiem, a szkoda bo moje intencje były na prawdę szczere. Przecież nie przyszedłem, się z wami tutaj kłócić, że patriotyzm jest zły/bez sensu czy tym podobne.
Szkoda. Szkoda mojego czasu i tego forum, bo je trochę "zaśmieciłem". Zresztą niech ktoś wytnie ten bajzel albo niech od razu admin wstawi mi bana, za "niemoralną postawę" albo coś  :D
Fajnie się z wami gadało.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Czerwiec 18, 2008, 20:03:54 pm
Nie wiem jak często wchodzisz na to forum, ale jest ono jeszcze młode ma mało użytkowników, ja często tu bywam i są po 3, 4 osoby.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Czerwiec 18, 2008, 20:15:21 pm
Pamiętaj, że każdy z nas ma ograniczony czas.
Odpowiem Ci na Twoje pytanie w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że do piątku uda się Tobie poczekać.

W piątek zamieszczę obszerny artykuł z mojej strony o patriotyzmie.
Wystarczy okazać innych swoją cierpliwością.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Czerwiec 18, 2008, 21:29:59 pm
@Terael widzisz, bo ja np. korzystam, jak większość, z przycisku pokazującego nowe wiadomości - a jak update'ujesz wiadomość, to wtedy nie wyświetla się info. :) Trzeba było zaspamować na innym wątku, jak tu nikt się nie odezwał - najwyżej by post był do skasowania - ale by Cię zauważono. :)

Podobnie jak Pietia - jak coś, to odpiszę pod koniec tygodnia, bo teraz koniec semestru i w cholerę zaliczeń. :)
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Czerwiec 18, 2008, 23:32:02 pm
Ja szykuję duży artykuł o patriotyźmie, napiszę go tutaj, zupełnie zapomniałem o tym wątku, ten artykuł chciałem napisac w innym miejscu w nowym wątku.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Terael w Czerwiec 19, 2008, 19:39:56 pm
Hehe... a już myślałem, że to jakaś zmowa milczenia.

Cytuj
Pamiętaj, że każdy z nas ma ograniczony czas.
Odpowiem Ci na Twoje pytanie w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że do piątku uda się Tobie poczekać.

Doskonale sobie zdaję z tego sprawę, że z czasem bywa różnie (co podkreśliłem w swej wypowiedzi) bo ja też nim nie szastam na lewo i prawo (sesja - na szczęście dobiega końca ;)), jednak 0 (!) odpowiedzi mnie trochę zdziwiło i myślałem, że już sobie pogadaliśmy. Ale cieszę się, że w końcu udało mi się z wami nawiązać kontakt :D.

Cytuj
Trzeba było zaspamować na innym wątku, jak tu nikt się nie odezwał - najwyżej by post był do skasowania - ale by Cię zauważono.

Miałem właśnie taki plan ale się już odezwaliście ;).

No to czekam na artykuł i inne odpowiedzi. Mam nadzieję, że będzie nam się wspólnie miło dyskutowało ;)
Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Twisterro w Czerwiec 23, 2008, 16:41:17 pm
Dobra, machnę coś na ten temat.

Nie będę się tu naukowo rozwodził, czym jest, skąd się bierze i dlaczego, nad patriotyzmem. Jak kogoś interesuje, to sobie przeczyta w encyklopedii, albo w prasie, czym jest teoretycznie patriotyzm. Ja skupię się nad tym, czym dla mnie jest patriotyzm.

Uważam, że człowiek jest istotą 'skazaną' na życie w społeczeństwie. Znamy naturę człowieka - każe mu sięgać po satysfakcjonujące rozwiązania swoich problemów, czy osiąganie szczęścia osobistego za wszelką cenę. Aby to osiągnąć, potrzebna jest współpraca z innymi ludźmi - bo nie jesteśmy w stanie dokonać wszystkiego sami.
Stąd wzięły się pierwsze kontakty handlowe, czy najbardziej prymitywne 'usługi'. Ludzie, by przetrwać, zaczęli tworzyć społeczności, które umożliwiały skuteczniejsze zaspokajanie potrzeb, czy też obronę przed zagrożeniami. Nic w tym nie byłoby nowego, gdyż zwierzęta robią to samo, gdyby nie fakt, że człowiek jako wyższa forma życia mogła w tej 'rywalizacji' z innymi grupami społecznymi korzystać z wrodzonej inteligencji, wyobraźni i zdolności rozwoju.
Stąd grupy społeczne stawały się liczniejsze, obejmowały większe obszary, a wspólny język, religia i tak zwana 'kultura' łączyły coraz większą ilość grodów, wsi, miast, aż do całych państw. Oczywistym i zgodnym z naturą człowieka było, że bliższy w sensie społecznym jest sąsiad z tej samej wsi, albo wsi obok niż nieznajomy z odległego kraju. Tego pierwszego znasz, wiesz, że jak cię oszuka, to możesz go odnaleźć i żądać sprawiedliwości, w przeciwieństwie do osoby, której języka nie znasz, a zwyczaje są ci obce.
W kolejnych stadiach różnić ludzi zaczęła religia, język, czy kolor skóry lub włosów - po tym poznawało się 'swojego', osobę zgodną z wzorcem, który znasz i rozumiesz.
W zależności od tego jak niegdyś skuteczni byli przywódcy takich niewielkich skupisk ludzkich, zależało jaki zasięg obejmował dany typ kulturowy. Do przykładów można zaliczyć mongolskie najazdy na Europę, niemiecką kolonizację Prus, ziem nadbałtyckich, Sudetów, Węgier, tureckie podboje i islamizację Bałkanów, anglosaskie, francuskie czy hiszpańskie podboje połączone z kolonizacją Nowego Świata, czy choćby nasze rodzime, polskie próby kolonizacji Ukrainy.
Stąd, tam gdzie pojawiać zaczęła się tożsamość kulturowa, zaczęła pojawiać się 'miłość do ziemi', przywiązanie do kultury, religii, zwyczajów, czy wspólnej - łączącej pokolenia i podobnych do siebie ludzi - historii.

Ja widzę to tak, że pewien typ kulturowy zamieszkujący dany obszar tworząc dobrowolne skupisko łączy się w rywalizacji przeciwko sąsiadom, a ku swojej korzyści, na przykład w handlu, obronie przed zakusami innych ludów, albo wręcz w celu osiągnięcia siłą korzyści. Moim zdaniem patriotyzm łączy ludzi, którzy w obliczu konieczności łączenia się w grupy, robią to na podstawie wspólnej historii, państwa, języka i zwyczajów.

Do tego może dodam, że gdybym był Niemcem, Francuzem, Anglikiem, Irlandczykiem, Amerykaninem, czy Hindusem, to tak samo byłbym był patriotą - dla kraju w którym się wychowałem, żyłem, miałem przyjaciół, itp. Nie ma różnicy pomiędzy patriotą rosyjskim, czy polskim - i to jest, IMHO, główna różnica pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem, nie wywyższanie swojego narodu ponad inne...
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Terael w Lipiec 04, 2008, 19:46:50 pm
Witam. Wiem, że teraz ja gdzieś przepadłem, ale tak to właśnie jest z tym czasem.
Niestety dzisiaj, jeszcze nie wypowiem się w pełni na temat Twojego posta.
Dzisiaj chciałem tylko powiedzieć, że bardzo mi się podoba Twoja wypowiedź ponieważ ma charakter uniwersalny.
W krótce się odezwę, tak więc tymczasem ;)
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: ChwalaPL w Lipiec 08, 2008, 19:10:46 pm
Według mnie patriotyzm to przedewszystkim miłość do ojczyzny i rodaków . Łączenie się w trudnych chwilach , wspólna radość i wspólne klęski . Włanczanie sie w życie społeczności tak jak ten małej(wsi,miasta) i dużej kraju(kraju)  ;D Patriotyzm dla mnie także , to pamięć o bohaterach i wielkich czynach swóch przodków  :D

Cytuj
Być może moim problemem były nieodpowiednie źródła
Polecam muzyke zespołu Twierdza a także twórczość Jacka Kaczmarskiego
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: p1tereQ w Lipiec 09, 2008, 13:28:00 pm
http://pl.youtube.com/watch?v=grrrXWY1BZM

Patriotyzm, to słowo niosące wiele różnych skojarzeń. Dla części z nas to wciąż nieudolne nacjonalizowanie, to być może dowartościowywanie się. Szukanie jakiegoś miejsca w życiu i społeczeństwie. W oczach innych ludzi to bardzo wysoka wartość, która niesie ze sobą wiele odpowiedzialności i radości. Słownikowo rzecz biorąc, patriotyzm to oddanie, to poszanowanie, to kultywowanie spuścizn jakie konkretne środowisko wyprodukowało, wytworzyło i wypromowało setki lat wcześniej. To dorobek kulturowy tak materialny jak i duchowy. Patriotyzm w swoim dzisiejszym znaczeniu bardzo często kojarzony jest z konserwatyzmem, ze skrajnościami, z walką i nienawiścią do innych. Ten sposób myślenia wytworzony jest przez ludzi, którzy poprzez swoją powierzchowność, ograniczają się do skrajności. Nie są w stanie obejść granic umysłu, aby wytworzyć jawnie czysty i prawdziwy obraz dla patriotyzmu. Wymaga to bowiem bardzo głębokiego zastanowienia się nad samym sobą, rozliczenia samego siebie z tej części życia, o której bardzo często nie mieliśmy wcześniej świadomości i poprzez to czujemy się gorsi albo lepsi od innych.

Przejdźmy jednak do analizy struktury słowa patriotyzm. Patriotyzm swoim pojęciem sięga do grupy, społeczeństwa, jakiegoś określonego zakresu ludzi zamieszkujących określony teren. Szczególnie charakteryzujące patriotyzm to słowo przynależność. Przynależność natomiast oznacza związek. Powiązanie, związanie, przypisanie. Wyjaśnienie słowa przynależność jako związek przynależności to podzielenie danych zależności w płaszczyźnie – człon podrzędny i człon nadrzędny. Niemniej jednak człon podrzędny nie ma formalnych cech zależności od członu nadrzędnego. Oznacza to, że patriotyzm jest wartością, którą przyjmujemy, a nie która została nam z góry przypisana. Mamy zatem świadectwo na to, że patriotyzm jest wartością, a nie stylem życia. Tak jak możemy przyjąć idee miłości, pokoju, tak samo przyjmujemy patriotyzm jako charakterystyczną wartość dla naszego postępowania.

Spójrzmy na teraz na kolejną część, bardzo istotną, naszej analizy. Etymologicznie patriotyzm to z łacińskiego patria = ojczyzna, a z greckiego Patris = ojciec, tata. Niesłychanie ciekawe wydaje się powiązanie obydwu znaczeń, tak daleko idących od siebie. Z jednej strony mamy jasno postawione słowo ojczyzna, ale z drugiej jakoby swoistego rodzaju antonim myślowy słowo tata. Starając się połączyć logicznie te dwa znaczenie to szacunek dla własnego kraju, w którym przyszło się nam urodzić i oddanie odpowiedniej czci ojcu, żywiciela który utrzymał nas przy życiu i wychował. W wielu filozofiach dzisiejszego świata osoba ojca nadal góruje nad osobą matki, jakkolwiek ojczyzna pozwiązywana jest nadal z osobą matki. Ojczyzna, „motherland” czytamy i słuchamy w wielu rosyjskich wystąpieniach i rozprawkach historycznych. Widzimy zatem jak pięknie zjednoczyły się nam etymologiczne znaczenia, które uzupełniają się w doskonały związek kobiety i mężczyzny.
(skupcie uwagę również na budowę słów patria i patris = różnica litery na końcu)

Patriotyzm to zjawisko wielowymiarowe. Ta wielowymiarowość łączy ze sobą idee, wartości, postanowienia i decyzje tak jednostki jak i grupy. Główną cechą jest miłość, która ma łączyć a nie dzielić. Ma przekonywać, a nie odrzucać. Patrząc na korzenie naszej Ojczyzny, musimy pamiętać o bardzo ważnej sentencji, która powinna być prekursorem wszystkich innych postępowań i decyzji każdego patrioty.

"Czyń co chcesz, bylebyś przy tym nie krzywdził innych"

Eliminuje to jednocześnie grzech, który może szkodzić samemu sobie. Nawiązuje to również do postępowania dobrego, zgodnego z naturą i ludźmi. To najważniejsza zasada, która występuje w wielkich religiach, jak na przykład religia chrześcijańska (oczywiście w odmiennej formie, ale zachowanym sensie – miłość do bliźniego).

Po krótkim wprowadzeniu widzimy, że patriotyzm to nie agresja. To nie poniżanie innych narodów. Wręcz przeciwnie, to troska o innych (zasada miłości do bliźniego). Nie oznacza to jednak, że patriotyzm sam w sobie nie posiada cech albo też wyznaczników, które tolerują wszystko co tylko możliwe. Właśnie tutaj zaczyna się analiza dopuszczalności zwyczajów. W tym miejscu również zaczyna się również śliska granica pomiędzy tym co racjonalne i logiczne, etycznie dopuszczalne, a tym co skrajne i niezdrowe. Mowa o nacjonalizmie i szowinizmie z wszelkimi innymi objawami nienawiści. Człowiek to osoba tendencyjna, która potrafi przyjąć określone wartości i drogi ze względu na swoje potrzeby. Historia pokazuje nam, że naród niemiecki wcale nie poszedł za swoim wodzem podczas II Wojny Światowej, bo był uosobieniem bóstwa, ale dlatego że ten naród potrzebował zmian jakie potrzebował i jakie widział, że ich wielki wódz już wprowadził i poprawiają stan ich obecnego życia. Tendencyjność zauważalna jest przez cały czas (humanizm i teizm), przeplatanka która raz dąży do czegoś co jest białe, natomiast za pewien czas za czymś co jest czarne.

Nie oznacza to jednak,  że wszyscy w gruncie rzeczy są tacy sami. Wszystko kończy się tam, gdzie się rozpoczęło. Skoro patriotyzm jest zdrową i ważną nauką, dlaczego jest wokół niego tak wiele bojkotu i wręcz agresji? Czyżby zagrażał „normalności”, „uniwersalności”, przecież dzisiaj świat się tak zmienia. Wszyscy dążą do porozumienia, jedności, wspólnoty, okrywaniu nijako swego rodzaju „prawdy” w wielkich mądrościach ludzkich, a czasem nawet w jakiś metafizycznych zjawiskach zwanych objawieniami. Spójrzmy chociażby na jakieś odnajdywanie sensu w ułożeniach planet, gwiazdach, tarotach, wróżbach etc. Na szczęście nauka pokazuje nam, że to co ktoś nam wywróży – spełnia się. Jednak nie spełnia się, bo ktoś nam to wywróżył, ale dlatego że jesteśmy istotami silnie zmotywowanymi i tłumaczymy sobie zdarzenie danego zjawiska porównując go z racjami przedstawionymi nam wcześniej przez kogoś innego. Człowiek poszukuje zakresu motywacji, to jest jedna z ich dróg.

Patriotyzm, tradycja, miłość, umiłowanie, szczerość, oddanie, wyznawanie prostych zasad, wierność, sławienie. Powróćmy pamięcią do zagadnienia zjawiska przynależności. Powiedziałem, że w przynależności człon podrzędny nie ma formalnych cech zależności od członu nadrzędnego. Patriota od ojczyzny. Wspomniałem również, że patriotyzm to decyzja, a nie przymus. W tym momencie chciałbym wyjaśnić wam, że ten związek odmienia się, kiedy w przynależności dodamy związek członu podrzędnego do nadrzędnego, a więc wstawimy znak większości po stronie członu nadrzędnego. Dodamy właśnie słowo decyzja, wtedy zamienimy znaczenie przynależności do poświęcenia/ oddania. To tak jakby zamienić słowo egoizm na altruizm. Dokładnie taka zamiana zachodzi w umyśle i sercu człowieka, który jest świadomym patriotą.

Nie ugnie się wtedy przed bombardowaniem innych.
Będzie wierny.

09 lipiec 2008 r.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Październik 10, 2008, 23:21:30 pm
Odświeżam ten temat, ponieważ natknąłem się na coś co mnie poruszyło (otwórzcie szampana mnie mało co porusza :P)
A mianowicie mówi się że młodzież jest taka pusta że niczym sie nie interesuje, mysli tylko o tym by wyjechać i ma gdzies swoje ziemie i korzenie, ja trafiłem na istny róg obfitości wśród młodzieży, warto by chociaż parę osób zaprosić do nas.

http://nastolatkowie.com.pl/topics25/polska-jest-piekna-bo-vt9235.htm (http://nastolatkowie.com.pl/topics25/polska-jest-piekna-bo-vt9235.htm)
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: maniek78m w Październik 10, 2008, 23:26:16 pm
robi wrażenie, ale moim zdaniem to tylko pierwsze wrażenie, połowa z nich pewno już myśli, jak tu za parę lat wyjechać zagranicę  :P
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Październik 10, 2008, 23:31:43 pm
Może i tak, ale wydaje mi się że mimo wszystko nie wolno tracic nadzei, jednak wyrażają się pozytywnie, trzeba tylko ich skierować w dobrą stronę, narazie nasz ogromny projekt Działu dla Dzieci i młodziezy wciąż jest w fazie planowania.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Październik 10, 2008, 23:54:57 pm
Wcisnąłem na link i wyswietliło mi się coś takiego


Napotkane błędy:

Link który zaprowadził cię do tej strony jest zły lub nieaktualny.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Łucznik w Styczeń 16, 2010, 10:44:50 am
Patriotyzm to miłość do Ojczyzny Patriotyzm to coś za co codziennie dziękuje Bogu . Patriotyzmem powinno się nazywać człowieka miłującego Historię Tradycję i Obyczaje swojej Ojczyzny to człowiek walczący za zwą Ojczyznę i za jej sprawy to człowiek kochający swój Naród . Jedynymi symbolami jakimi powinien posługiwać się  Patriota Polski jest flaga Biało Czerwona i Orzeł Biały w złotej Koronie .
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: bzyk w Styczeń 16, 2010, 17:30:34 pm
Patriotyzmem powinno się nazywać człowieka miłującego Historię Tradycję i Obyczaje swojej Ojczyzny to człowiek walczący za zwą Ojczyznę i za jej sprawy to człowiek kochający swój Naród .

Patriotą chyba.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Łucznik w Styczeń 16, 2010, 21:16:03 pm
oj przepraszam za ten błąd widocznie myślałem o czym inny pisząc to zdanie wybaczcie :)
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Tech w Maj 21, 2011, 13:29:12 pm
Chciałbym więc poznać Waszą opinię, jak promować patriotyzm i jakie sposoby waszym zdaniem byłby najlepsze na promocję "zdrowego patriotyzmu narodowego", który przyciągnie ludzi "normalnych", zwykłych, niezależnie od wyznania.

Na pewno trzeba wyśmiewać nazywanie polskich patriotów - "faszystami", w czym celują kosmopolici.

Cytuj
Uważaj, i ty możesz zostać faszystą (http://www.rp.pl/artykul/654042_Uwazaj__i_ty_mozesz_zostac_faszysta_.html)
 
Po 1989 r. „faszystami" byli m.in. Lech Wałęsa, Donald Tusk czy Kazimierz Marcinkiewicz. Dziś tę gębę przykleja się prezesowi PiS i jego partii

Jeśli wódz drugiej siły w kraju bez żenady odwołuje się do idei Carla Schmitta, nauczyciela hitlerowców, jeśli podnosi hasło "Polsko, obudź się", dosłownie wzorując się na haśle Hitlera "Deutschland, erwache" (Niemcy), obudźcie się, jeśli wzorem hitlerowców organizuje fackelzugi, marsze z pochodniami, to czy te analogie mogą nie budzić niepokoju? Ten wódz przewodzi partii zorganizowanej na sposób stricte faszystowski, z pełnią władzy, skupioną tylko w jednym ręku – zaalarmował ostatnio honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski.

Jego zdaniem "rodzącemu się faszyzmowi", czyli Jarosławowi Kaczyńskiemu i PiS, trzeba "zagradzać drogę".

Z kim się kojarzył Wałęsa

Kaczyński nie jest pierwszym polskim politykiem po 1989 r., który został oskarżony o faszyzm. Galeria jest długa, a jedną z postaci, która ją otwiera, jest Lech Wałęsa. Takie oskarżenia padały już w kampanii prezydenckiej 1990 r. Jeden z wieców Wałęsy w Krakowie został zakłócony przez aktywistów Federacji Anarchistycznej krzyczących "Precz z faszyzmem". Z dzisiejszej perspektywy jednak jeszcze zabawniej brzmi inne antywałęsowskie hasło sprzed 20 lat: "Nie matura, lecz bliźnięta zrobią z ciebie prezydenta".

Wałęsa bywał "faszystą" także po swoim zwycięstwie. Gdy pół roku później spotkał się ze swoimi zwolennikami pod kościołem św. Brygidy w Gdańsku, Adamowi Michnikowi skojarzyło się to z Mussolinim przemawiającym z balkonu. "Pachnie korporacjonizmem, na którym budowali swą władzę Mussolini, Salazar, Franco i kilku dyktatorów w Ameryce Południowej" – komentował nieco później powołanie przez Wałęsę Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform Wiktor Osiatyński.

Straszny kowboj

Czołowym "faszystą" lat 90. został jednak nie polityk, ale showman – Wojciech Cejrowski. "Brunatny kowboj RP" – taki tytuł dała "Gazeta Wyborcza" oskarżycielskiemu artykułowi na temat telewizyjnej audycji "WC Kwadrans".

– On gra na faszystowskiej nucie – mówił w tekście Krzysztof Piesiewicz, wówczas członek Rady Programowej TVP.

– Tak właśnie rodzi się faszyzm i ja normalnie zaczynam się bać – dodawał kolejny członek Rady, reżyser Piotr Łazarkiewicz.

– Cejrowski, kiedy stoi w rozkroku na tle rancza, przypomina tego młodego blondaska, który w "Kabarecie" na zjeździe ziomkostw śpiewa czystym głosem pieśń o ojczyźnie, a za nim stoją pałki i noże – oskarżał reżyser Jerzy Markuszewski, przywołując film Boba Fosse.

Cejrowski podał do sądu autorkę tekstu i Łazarkiewicza (sam też był pozwany za rzekome propagowanie faszyzmu). W obu sprawach sądy pierwszej instancji przyznawały rację prowadzącemu "WC Kwadrans", ale ostatecznie przegrał przed sądami apelacyjnymi.

Z biegiem lat oskarżenie o faszyzm przechodziło na inne osoby. Najczęściej nie było formułowane dosłownie, bo oskarżeni – wzorem Cejrowskiego – mogli bronić się pozwami sądowymi.

Awantury o Pinocheta

– Chodzi tutaj o to, czy ponure doświadczenie XX wieku czegoś nas wreszcie nauczyło. Jaką lekcję wyciągnęliśmy nie tylko z Gułagu i Oświęcimia, ale też z Koszykowej i Rakowieckiej, z Kambodży, Haiti, Budapesztu i Chile – pytał Jacek Żakowski, polemizując ze Stefanem Niesiołowskim i Tomaszem Wołkiem w sporze o Augusto Pinocheta.

Były chilijski dyktator w 1999 r. został zatrzymany przez władze brytyjskie. Gesty solidarności poczynili wobec niego Wołek, także Marek Jurek i Michał Kamiński. Ta trójka poleciała odwiedzić go w Londynie, żegnana na warszawskim lotnisku przez grupę lewaków krzyczących do nich: "Faszyści".

Niesiołowski nie poleciał do Londynu, ale napisał artykuł. Tu trzeba przyznać, że sam "podłożył się" Żakowskiemu, niewybrednie drwiąc z cierpień torturowanych w Chile kobiet.

Obecny polityk PO, wówczas w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym, ochoczo angażował się w obronę wielu postaci oskarżanych o faszyzm. Np. w sprawie generała Francisco Franco. Nie wiadomo, czy dziś podpisałby się pod swoją recenzją z 1998 r. dwóch tekstów o hiszpańskiej wojnie domowej.

Gorąco bronił książki historyka Marka Chodakiewicza i ostro zaatakował polemikę z nim autorstwa innego historyka Pawła Machcewicza.

Dziś role się odwróciły – Chodakiewicz w swej publicystyce jest przeciw PO, Machcewicz został nominowany przez premiera Donalda Tuska na dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Swoją argumentację w tamtym sporze Niesiołowski opierał m.in. na kontrowersyjnych pracach historyka Davida Irvinga.

W tym samym czasie przyjmował też (wraz z innymi politykami ZChN, w tym obecnym eurodeputowanym PiS Ryszardem Czarneckim) lidera włoskiego postfaszystowskiego Sojuszu Narodowego Gianfranco Finiego. – Jaki z Finiego faszysta? ZChN też oskarża się o faszyzm. Istotą faszyzmu jest antydemokratyzm, a Fini jest demokratą – odpowiadał Niesiołowski.

– Mówią o "pragmatyzmie" i "nowoczesnej prawicy", a chodzi im o faszyzm z ludzką twarzą – polemizował z nim publicysta "Polityki" Adam Szostkiewicz.

Przyjaźń z Finim przetrwała jednak tę krytykę, bo jego obecna partia jest w europarlamencie członkiem tej samej frakcji co... Platforma Obywatelska.

Tusk o Franco

Skandal z obroną Franco i Pinocheta wywołał też Donald Tusk. – Dyktatura Franco przyniosła mniej nieszczęść niż dyktatura komunistów, która nastąpiłaby, gdyby nie Franco – powiedział siedemnaście lat temu w wywiadzie dla "Rz". – Demokracja rzadko wyłania ludzi dobrych – mówił w tym samym wywiadzie. Jego słowa wywołały awanturę w Unii Wolności.

– Tusk rehabilituje prawicowych dyktatorów, generała Franco i Pinocheta – atakował go Marek Edelman.

– Apoteozie zbrodniarzy nasze non possumus – mówiła wówczas Zofia Kuratowska.

Tusk później też był atakowany za skłonność do faszyzmu, i to do spółki z Jarosławem Kaczyńskim. Gdy w 2005 r. PO i PiS złożyły projekty skrócenia kadencji Sejmu, tak przemawiała Joanna Senyszyn z SLD: – Prawica chce drugiego zamachu majowego, zamachu na polską demokrację. Chce czym prędzej, póki obywatele są omamieni górnolotnymi deklaracjami, zdobyć władzę i stworzyć niedemokratyczną, faszyzującą IV Rzeczpospolitą, chce coś wziąć ze wszystkich totalitaryzmów.

Jednak w IV RP nastąpiła kolejna zamiana miejsc. "Faszystą" został nawet Kazimierz Marcinkiewicz.

Na początku swoich rządów został oskarżony przez szereg mediów, że pozdrowił uczestników kongresu skrajnej prawicy w Wiedniu, w tym partii Jörga Haidera. Potem okazało się, że Marcinkiewicz nie tylko nikogo nie pozdrowił, ale w ogóle odmówił udziału w zjeździe.

Stosunkowo łagodnie był traktowany Andrzej Lepper, mimo swoich opowieści o lekturze "Mein Kampf" i fascynacji Goebbelsem. Za to na kilka lat w roli faszysty numer jeden został osadzony Roman Giertych.

"Dość Giertych-Jugend" i "Stop faszyzmowi" – to napisy z antygiertychowskich transparentów.

– Roman Giertych, faszysta i sadysta – mówiła w wywiadzie dla "GW" (niedługo przed wyborami 2005 r.) prof. Barbara Świda-Ziemba.

Dziś Giertych, razem ze swoim przyjacielem Radosławem Sikorskim, tępi antysemickie wpisy w Internecie i atakuje PiS.

O zarzut faszyzmu procesował się Jarosław Gowin. Poseł PO wspomniał w jednym z wywiadów debatę z 1997 r.

– Pamiętam, jak wiele lat temu za poparcie idei lustracji zostałem przez Michnika nazwany faszystą – mówił Gowin. Po ukazaniu się wywiadu Michnik wytoczył proces, twierdząc, że nigdy tak nie powiedział. Ale w autoryzowanym przez Michnika zapisie spotkania zamiast "faszyzmu" znalazło się słowo "apartheid". Gowin bronił się w sądzie, twierdząc, że według licznych podręczników politologii apartheid jest równoważny z faszyzmem, lecz sąd nie przyjął jego argumentacji.

Najbardziej kuriozalną sprawą była historia anarchisty napadniętego w 2006 r. w Warszawie. Młody skinhead Marek B. dotkliwie zranił nożem człowieka przedstawianego jako "anarchista Maciek". Sprawa została nagłośniona jako przykład narastającej faszyzacji IV RP, na którą miały przymykać oczy ówczesne PiS-owskie władze. Oskarżenia o to rzucali czołowi politycy PO.

Opinia publiczna nie od razu dowiedziała się, że skinhead był synem warszawskich dziennikarzy, którzy w tym samym czasie krytykowali rząd PiS. Ironią losu jest też to, że jeden z bliskich krewnych Marka B. dziś przoduje w ostrzeganiu przed rzekomym faszystowskim zagrożeniem ze strony Jarosława Kaczyńskiego.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Tech w Sierpień 07, 2011, 20:25:30 pm
Uważam, że jeden z ważniejszych artykułów o polskim patriotyzmie powstał w rozmowie z Rymkiewiczem.


Cytuj
Polskość to nasze szczęście (http://uwazamrze.pl/2011/07/polskosc-to-nasze-szczescie)

03.07.2011r., Temat tygodnia

Z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem, pisarzem, poetą, historykiem literatury, tłumaczem rozmawiają

Jacek i Michał Karnowscy

Czy w Polsce i w polskości jest dzisiaj potencjał wielkości? Jeżeli tak, to gdzie on może być? Bo jest w nas pewna sprzeczność. Z jednej strony zgoda na pomiatanie naszą godnością w sprawie Smoleńska, a z drugiej ukryte marzenie o wielkości. Czy więc Polska może być wielka? Silna?

Jest w nas potencjał wielkości i jest potencjał małości. To wynika z tego, że istnieją, tuż obok siebie, dwie Polski – a jeśli istnieją dwie Polski, to muszą też istnieć dwa narody Polaków. Te narody oddzieliły się od siebie i zaczęły wieść życie osobne kilkaset lat temu.


Ostro ocenia tą część narodu polskiego, która naiwnie sądzi, że o interesy Polaków zadba ktoś silniejszy z z zewnątrz Polski. Nazywa ich narodem kolaborantów, który istniej co najmniej od czasów Targowicy i rozbiorów zatwierdzanych przez przekupionych polskich posłów. Wolę nazywać ich naiwniakami ocierającymi się o głupotę - potencjał małości, bardzo nielicznych nazwałbym jak Rymkiewicz kolaborantami.
Na szczęście mamy też potencjał wielkości. Polecam cały wywiad dostępny również w bibliotekach.
Tytuł: Odp: Patriotyzm
Wiadomość wysłana przez: Robek86 w Wrzesień 20, 2011, 14:59:31 pm
W sumie w dyskucjach w których jak dotąd biore udział mam wrażenie że cały czas spierają sie ze sobą różne poglady, więc postanowiłem wrzucić tutaj do tematu coś jednoczącego, mało znany, nie puszczany w tvn i radiu kawałek Marka Grechuty:

http://www.youtube.com/watch?v=jhaIV1yjVe0&feature=channel_video_title# (http://www.youtube.com/watch?v=jhaIV1yjVe0&feature=channel_video_title#)