Autor Wątek: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.  (Przeczytany 51422 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

 • Gość
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 30, 2010, 18:14:00 pm »
Dawno się ze sobą nie zgadzaliśmy, ale podpisuje się pod tym co napisałeś barteq_q nogami i rękoma ;)

Nie mogę się doczekać pierwszych, oficjalnych raportów z poligonu.

Rudolfo

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 171
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 30, 2010, 20:29:53 pm »
To, że ktoś biegał po poligonie nie oznacza od razu, iż jest ekspertem w sprawach wojskowości.

Ta platforma jak wyżej widać może być także nośnikiem dla zestawu obrony przeciwlotniczej. Póki na horyzoncie nie ma żadnej wojny to pozwólmy się rozkręcić zbrojeniówce. To może być pierwszy krok w tym kierunku.

Demokracja w Polskim wydaniu zabija Wojsko Polskie. Ministrami są ludzie bez pojęcia w temacie obronności a dowódcy to w dużej części beton z PRL-u jednak jeżeli uda się wdrożyć produkcję PLC wtedy przynajmniej ludzie będą mieli pracę a być może rozkręci to także popyt na polski sprzęt.

Trochę optymizmu.

Faktycznie nie jestem ekspertem - ale ty też nim nie jesteś....
 
Co do betonu... to zaczynasz bzdury pisać.  przykład jeden połowa lat 90 mój tata miał stopień podpułkownika ten pan porucznika - teraz ten porucznik jest generałem brygady itp itd. więc  jaki beton z PRL? Dowódcy to głównie (jeżeli nie mają generała) to byli na szkołach oficerskich jak rozwalał się komunizm... Ludzi z przeszłością PRL jest bardzo mało. Teraz w ogóle nasze wojsko to  szkoda słów....  są niedoświadczeni, brakuje na wszystko pieniądze...
 
A jak to będzie niewypał? Ja pamiętam choćby Irydę .... to co zapłacisz za to? Zapewne tak ja też będę musiał płacić z podatków bo ten projekt zapewne z kasy MON...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2010, 20:30:40 pm wysłana przez Rudolfo »
Nadworny krytyk i wredota = Rudolfo

barteq_g

 • Gość
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 30, 2010, 20:51:30 pm »
A jak to będzie niewypał? Ja pamiętam choćby Irydę .... to co zapłacisz za to? Zapewne tak ja też będę musiał płacić z podatków bo ten projekt zapewne z kasy MON...
A jeżeli zarzucą projekt to dowiemy się czy to byłby niewypał czy nie? 

barteq_g

 • Gość
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 06, 2010, 20:09:52 pm »
Już jest!!
 
Cytuj
Córka generała Władysława Andersa odsłoniła pierwszy „Polski Lekki Czołg”  Światowa premiera na MSPO 
 
 MSPO
Anna Anders, najmłodsza córka generała Władysława Andersa, odsłoniła "Polski Lekki Czołg". Od lewej: Jerzy Olek, Anna Anders, Czesław Swoboda   
 
Wóz Wsparcia Ogniowego na bazie platformy bojowej XXI wieku hitem tegorocznych targów obronnych w Kielcach. Uroczystego odsłonięcia platformy pierwszego dnia targów MSPO na stoisku BUMARU, dokonała Anna Anders, najmłodsza córka generała Władysława Andersa. Wóz Wsparcia Ogniowego otrzymał również imię generała i jak zaznaczył na uroczystości odsłonięcia czołgu prezes holdingu BUMARU Edward Nowak, fakt ten zapoczątkował tradycję nadawania imion polskich bohaterów narodowych kolejnym innowacyjnym pojazdom bojowym.

„Polski Lekki Czołg” - Wóz Wsparcia Ogniowego na bazie polskiej platformy bojowej XXI wieku - dzieło jest efektem ciężkiej pracy kadry naukowo-technicznej i badawczej oraz zdolności sił wytwórczych Polskiego Przemysłu Obronnego. Projekt rozwojowy realizowany jest przez OBRUM, Wojskową Akademię Techniczną i Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich, a finansuje go Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Koncern Bumar, który zbudował pierwszy od lat wóz bojowy, ma nadzieję, że nowoczesny wóz wsparcia ogniowego, budowany zgodnie z najnowszymi trendami w NATO, uwzględniającymi doświadczenia z Iraku i Afganistanu, pozwala obronnemu holdingowi znów opancerzać armię. Daje też szansę na rozkręcenie produkcji w restrukturyzowanych czołgowych Zakładach Mechanicznych w Łabędach. (PDF)

Wóz Wsparcia Ogniowego
Przyjęte w projekcie czołgu rozwiązania techniczne i dokonany dobór komponentów pozwalają zaliczyć Wóz wsparcia ogniowego do generacji rozwojowej III+ wśród światowych rozwiązań głównych pojazdów bojowych (MBT).
Niska masa bojowa oraz osiągnięty wysoki poziom osłonności balistycznej (konstrukcja podstawowa – poziom 3+, z dodatkowym pancerzem 5+, a przeciw minom poziom 3) wg STANAG 4569 oraz wymiary gabarytowe umożliwiające transport lotniczy predysponują jego wykorzystanie w misjach interwencyjnych lub stabilizacyjnych, zarówno w konfliktach klasycznych jak i asymetrycznych, w tym na terenach zurbanizowanych i górzystych w dowolnych miejscach geograficznych. Posiada możliwość przewożenia i szybkiego „spieszenia” czterech żołnierzy desantu.

Konstrukcyjnie przygotowany do szybkiej zabudowy:
 
   
 • dodatkowego pancerza, w tym reaktywnego,   
 • systemu samoobrony przed ppk, rakietami i pociskami najnowszej generacji,   
 • wyposażenia saperskiego na przedniej części podwozia,   
 • systemu wykrywania gniazd strzeleckich,   
 • doposażenia do wersji dowódczej,   
 • i innej zabudowy.
  Podwozie o budowie modułowej platformy wielozadaniowej przewidziane jest do wykorzystania do zabudowy wyposażenia specjalistycznego (osprzęt saperski, systemy rozpoznania, wyposażenie medyczne, radiolokacyjne, medyczne i inne) dla uzyskania pojazdów do wyspecjalizowanych zadań pola walki.


 
Cytuj

Podczas MSPO 2010 w Kielcach swoją wielką premierę ma najnowszy pojazd opancerzony, opracowany w Polsce siłami OBRUM w Gliwicach przy wsparciu Grupy Bumar. Wóz Wsparcia Ogniowego ze 120-mm gładkolufową armatą RUAG powstał na bazie najnowszej polskiej Wielozadaniowej Platformy Bojowej Anders.
 

 
Pojazd nosi nazwę pochodzącą od legendarnego polskiego dowódcy z II Wojny Światowej. Przyjęte w projekcie Wozu Wsparcia Ogniowego (Lekkiego Czołgu) rozwiązania techniczne i dokonany dobór komponentów pozwalają zaliczyć Wóz Wsparcia Ogniowego (zwany też Polskim Lekkim Czołgiem) na bazie Wielozadaniowej Platformy Bojowej do generacji rozwojowej III+ wśród światowych rozwiązań głównych czołgów bojowych (MBT).
Anders jest świadectwem możliwości intelektualnych kadry naukowo-technicznej i badawczej oraz zdolności sił wytwórczych Polskiego Przemysłu Obronnego. Jest wynikiem realizacji przez OBRUM, w konsorcjum z Wojskową Akademią Techniczną i Wojskowymi Zakładami Mechanicznymi SA w Siemianowicach Śląskich, projektu rozwojowego nr O R00 0030 05 Lekki Czołg, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Projekt Wozu Wsparcia Ogniowego i Wielozadaniowej Platformy Bojowej jest wynikiem:
   przeprowadzonych w OBRUM studiów literaturowych i prac analitycznych nad programami FCSS, NGP, FRES, SEP realizowanymi przez wiodące państwa (USA, Niemcy, W Brytania, Szwecja),[/q]
 
 • programu Polska Wizja Przyszłego Pola Walki – studium zrealizowanego pod kierunkiem OBRUM,
 • doświadczeń kadry intelektualnej OBRUM wynikających z opracowania i wdrożenia nowych rodzajów sprzętu pancernego i saperskiego dla SZ RP oraz jego modernizacji,możliwości technicznych i wytwórczych ZM Bumar Łabędy.


Niska masa bojowa oraz osiągnięty wysoki poziom osłonności balistycznej (konstrukcja podstawowa – poziom 3+, z dodatkowym pancerzem 5+, a  przeciw minom poziom 3) wg STANAG 4569 oraz wymiary gabarytowe umożliwiające transport lotniczy, predysponują jego wykorzystanie w  misjach interwencyjnych lub stabilizacyjnych, zarówno w konfliktach klasycznych, jak i asymetrycznych, w tym na terenach zurbanizowanych i  górzystych w dowolnych miejscach geograficznych. Ma możliwość przewożenia i szybkiego spieszenia czterech żołnierzy desantu / Zdjęcie: Ireneusz Roszczyk/OBRUM
W budowie demonstratora wykorzystano wiele innowacyjnych technologii i elementów konstrukcji, a także koncepcji eksploatacyjnych. Warto wymienić najważniejsze z nich:
   wymiary i masa predysponują wóz do działań aeromobilnych,
 
 • 3-osobowa załoga z możliwością przewozu 4 żołnierzy desantu,
 • systemy wizyjne tyłu pojazdu,
 • amortyzatory cierne, oryginalne rozwiązanie OBRUM, ze zderzakami elastomerowymi,
 • możliwość wyposażenia dziobowej części kadłuba w szybkozłącza do montażu osprzętu inżynieryjnego (spychacz, trał),
 • agregat prądotwórczy i klimatyzacja do prac w tzw. misji cichej,
 • zmniejszona sygnatura termalna gazów spalinowych przez ich mieszanie z powietrzem układu chłodzenia,
 • konstrukcja ekranów bocznych zmniejszająca sygnaturę termalną pochodzącą z układu bieżnego,
 • możliwość zmniejszenia wykrycia radarowego przez zastosowanie farb z absorberem mikrofalowym.
 • sieć pokładowa wysokoenergetyczna ~120kW predysponuje podwozie do wykorzystania np. w WB PZA Loara, systemach radarowych, czy nośnikach broni obezwładniającej,
 • napęd wieży wykonany w oparciu o oryginalne rozwiązanie OBRUM,
 • 6-głowicowy system ostrzegania o opromieniowaniu laserowym,
 • zmodyfikowane systemy zabezpieczeń przed bronią ABC,
 • dodatkowy pancerz kompozytowy z systemem szybkiego montażu,
 • technologia spajania materiałów drogą tarciową,
 • rozwiązania systemów transmisji danych,
 • silniki elektryczne napędu wentylatorów i technologia wykonania wentylatorów,
 • systemy optyczne i transmisji obrazu celownika działonowego ze stabilizacją dwupłaszczyznową,
 • sposób montażu i eliminacji luzów,
 • technologia wykonania korpusu ze stali Secure 500,
 • nocny przyrząd kierowcy PNK-72B.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2010, 20:17:33 pm wysłana przez barteq_g »

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 06, 2010, 21:41:36 pm »
WP powinno się zaopatrzyć w takie zabawki. Raz, że wsparcie rodzimego przemysłu, dwa, że nowoczesne konstrukcje niewiele się różnią, a trzy - łatwiejszy serwis i ew. modyfikacje.

Choć z drugiej strony, znając niechęć do wydawania pieniędzy, lata miną zanim taki model stanie się powszechny. ;)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

Rudolfo

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 171
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 07, 2010, 09:46:33 am »
Po ... co dali nazwę Anders??? Co on dokonał dla wojsk pancernych że ma być nasz nowy prototyp mieć ową nazwę. Lepsza nazwa to Maczek...
Może nie chcieli aby pismaki napisały co robił gen. Maczek jak ciężko musiał pracować na swoją rodzinę, za to gen. Anders dobrze sobie żył z brytyjskiej emerytury....

Chyba nazwę dali tylko dlatego że  dla osoby z Zachodu lepiej się wymawia Anders...

Cytat za artykułem :
Cytuj
[Pojazd nosi nazwę pochodzącą od legendarnego polskiego dowódcy z II Wojny Światowej./quote]

Legendarny ha ha.... dobre żarty....

O tym, co sądzę o gen.  Andersie   każdy wie, więc nie będę pisał....Zaczyna mnie drażnić ta wzrastająca wulgarność na forum. Kolejny użytkownik, który zmusi mnie to bawienia się w cenzora skończy z ostrzeżeniem. -T
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2010, 17:15:52 pm wysłana przez Twisterro »
Nadworny krytyk i wredota = Rudolfo

barteq_g

 • Gość
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 07, 2010, 10:39:05 am »
 Może nie chcieli aby pismaki napisały co robił gen. Maczek jak ciężko musiał pracować na swoją rodzinę, za to gen. Anders dobrze sobie żył z brytyjskiej emerytury....
Jestem pewien, że o to właśnie chodziło.

Twisterro

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 1328
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 07, 2010, 17:19:09 pm »
Tak, Rudolfo, na pewno ten czołg wymyślili specjalnie, by pohańbić w tej sposób pamięć Maczka.

Nie ważne co sobie tam nie myślisz o nim, ale Anders jest bardziej znanym dowódcą od Maczka - czy to u nas, czy też u tych nielicznych obcokrajowców co o polskiej historii coś wiedzą.
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

smiechu

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 798
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 07, 2010, 21:19:54 pm »
i tak zle i tak niedobrze...ehhh...brak mi slow doslownie...

Kurcze!... Od pewnego czasu, jakaś destrukcyjna siła działa na forum! Może w końcu przestańmy szukać minusów, złego itd, ale weźmy się w garść, szukajmy płaszczyzny porozumienia i działajmy w interesie Polski.. W końcu nazwa forum zobowiązuje, prawda? Pozwoliłem sobie Twojego posta użyć, wybaczysz :)? - D.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2010, 21:24:53 pm wysłana przez DID@ »
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

barteq_g

 • Gość
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 07, 2010, 21:28:56 pm »
i tak zle i tak niedobrze...ehhh...brak mi slow doslownie...

Kurcze!... Od pewnego czasu, jakaś destrukcyjna siła działa na forum! Może w końcu przestańmy szukać minusów, złego itd, ale weźmy się w garść, szukajmy płaszczyzny porozumienia i działajmy w interesie Polski.. W końcu nazwa forum zobowiązuje, prawda? Pozwoliłem sobie Twojego posta użyć, wybaczysz :) ? - D.
A co staram się robić poprzez ten wątek?:)

DID@

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 618
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 07, 2010, 21:30:13 pm »
A co staram się robić poprzez ten wątek? :)

Tym razem nie było to do Ciebie :P
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

barteq_g

 • Gość
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 07, 2010, 21:36:00 pm »
Jak na razie tylko Rudolfo sieje ferment w tym wątku.;) Spójrz na jego podpis.:)

DID@

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 618
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 07, 2010, 21:38:38 pm »
Jak na razie tylko Rudolfo sieje ferment w tym wątku. ;) Spójrz na jego podpis. :)

Dobra, nie oskarżamy i nie offtopujemy, bo się nam obu dostanie :)
@Rudolfo : proszę Cię, nie siej zamętu. O Andersie - wiemy, wiemy - ale dodam, że to informacje nie są pewno, co chyba sam przyznałeś. Swój osobisty stosunek do gen. pozostaw sobie, aby nie psuć atmosfery :)
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

barteq_g

 • Gość
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 07, 2010, 21:49:48 pm »
Dodam jeszcze, że jak zbudujesz czołg Rudolfo, to będziesz mógł go nazwać jak Ci się będzie podobało. :)« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2010, 23:42:11 pm wysłana przez barteq_g »

Rudolfo

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 171
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 08, 2010, 09:59:08 am »
Tak, Rudolfo, na pewno ten czołg wymyślili specjalnie, by pohańbić w tej sposób pamięć Maczka.

Nie ważne co sobie tam nie myślisz o nim, ale Anders jest bardziej znanym dowódcą od Maczka - czy to u nas, czy też u tych nielicznych obcokrajowców co o polskiej historii coś wiedzą.

Bardziej znany jest gen Maczek . Może to Cię zdziwi ale taka jest prawda, szczególnie za bitwę pod Falaise. A sukces II KP w MC to na Zachodzie jest w małym stopniu przypisywany Polakom w zwycięstwo te. Powód Niemcy się wycofali, a nie podali... dlatego nazwisko gen. jest mało znane choć nasze media na siłę próbują to zmienić.... ale to jest tzw. syzyfowa praca.

A co do wozu jest pewne że nasza Armia na razie tego wozu nie kupi! Możliwość kupna sądzę że najwcześniej po 2015 roku.... Powód są strategiczne ważniejsze cele!  Dlatego, że ogłoszony został albo zaraz na dniach będzie przetarg na zakup 16 samolotów szkolno - bojowych co zastąpią Iskry, a potem może nawet i SU 22. Ogłoszony w 2011 ma być kolejny przetarg na zakup broni dla obrony przeciwlotniczej... Więc 5 lat ten wozik zakładając że będzie udany nie kupi nasza armia.
I Bardzo dobrze   osoby decydujące mądrą decyzję robią tym razem.. 

Polacy mają nadzieję, że kupi to jakieś państwo Zachodnie, ja w tą wątpię - Nie kupią. Prędzej kupi ten sprzęt nasz dobry kontrahent czyli INDIE. Mamy ogromne doświadczenie z tym krajem, a ponieważ cały czas jest konflikt Indii z Pakistanem, tu prędzej będzie możliwość kupna , lub inny kraj Azjatycki.

Choć teraz po przemyśleniach powiem -  wydaje mi się że nasz zakład wydał pieniądze na marne, jako czołg lekki to on się nie nadaje...  :-[ zobaczcie wieżę ile ten czołg będzie miał pocisków do armaty,( z tyłu nie będzie miał bo przecież 4 żołnierze będzie przewoził) we wieży to też nie będzie miał ich dużo, pociski 120 mm, są to pociski co mają długość ok 70 cm - 100 cm... to ile on weżnie pocisków góra 10.... jako czołg z taką ilością amunicji to się nie nadaje na dzisiejsze pole walki.... Więc kontraktów na niego nie będzie, choć może już inne wersje jego, bojowy wóz piechoty, czy samobieżny zestaw przeciwlotniczy artyleryjski to będą już udane...


Jak na razie tylko Rudolfo sieje ferment w tym wątku. ;) Spójrz na jego podpis. :)

A co nie mogę krytykować - wolność słowa jest, jeśli nie poczytaj sobie konstytucję z 1997 roku.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2010, 10:23:53 am wysłana przez Rudolfo »
Nadworny krytyk i wredota = Rudolfo

barteq_g

 • Gość
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 08, 2010, 10:27:45 am »
Skoro uważasz, że ta platforma jest niepotrzebna to co Cię obchodzi jak będzie się nazywać?
Gdybyś czytał uważniej to wiedziałbyś, że to co pokazano na MSPO jest tylko demonstratorem. To nawet nie jest prototyp. Do produkcji jeszcze daleka droga.
Cytuj
A co nie mogę krytykować - wolność słowa jest, jeśli nie poczytaj sobie konstytucję z 1997 roku.
A czy ja napisałem, że nie wolno Ci krytykować?
 
Cytuj

 Choć teraz po przemyśleniach powiem -  wydaje mi się że nasz zakład wydał pieniądze na marne, jako czołg lekki to on się nie nadaje...  [img alt=:-[]http://wierni-ojczyznie.pl/Smileys/classic/embarrassed.gif zobaczcie wieżę ile ten czołg będzie miał pocisków do armaty,( z tyłu nie będzie miał bo przecież 4 żołnierze będzie przewoził) we wieży to też nie będzie miał ich dużo, pociski 120 mm, są to pociski co mają długość ok 70 cm - 100 cm... to ile on weżnie pocisków góra 10.... jako czołg z taką ilością amunicji to się nie nadaje na dzisiejsze pole walki.... Więc kontraktów na niego nie będzie, choć może już inne wersje jego, bojowy wóz piechoty, czy samobieżny zestaw przeciwlotniczy artyleryjski to będą już udane...

28 pocisków. Dla porównania t-72 zabiera 39.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2010, 12:29:45 pm wysłana przez barteq_g »

barteq_g

 • Gość
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 23, 2010, 17:06:19 pm »
Anders strzela

Anders, demonstrator technologii polskiej wielozadaniowej platformy bojowej XX wieku, wystrzelił po raz pierwszy ze swojego 120-mm działa na strzelnicy poligonu przy ZM Bumar Ładędy w Gliwicach.


Do testów ogniowych Andersa, które rozpoczęły się 5 października 2010, przeznaczono 20 nabojów kal. 120 mm, przeciwpancernych rdzeniowych – szkolnych (APFSDS-TT) i odłamkowo-burzących (HE-TT), wyprodukowanych w Pionkach. W pierwszym dniu testów wystrzelono 8 pocisków (po 4 przeciwpancerne i 4 odłamkowo-burzące) w różnych położeniach wieży. Mierzono dynamikę pracy pancernej konstrukcji przy każdym wystrzale, naprężenia kadłuba i przyspieszenia wozu spowodowane odrzutem armaty. Okazały się one nieco mniejsze niż pierwotnie szacowano.

Po oględzinach pojazd wyposażono w elementy systemu celowniczego i systemy wewnętrzne, zdjęte przed pierwszymi próbami ogniowymi. Anders ponownie zjawił się na poligonie strzeleckim 7 października. Tym razem oddano 5 strzałów, sprawdzając jak drgania i wstrząsy wpływają na komponenty wyposażenia. I w tym wypadku nie zaobserwowano negatywnego wpływu strzałów.

7 pozostałych nabojów kal. 120 mm zostanie użytych na początku listopada 2010 podczas pierwszego publicznego pokazu strzelania Andersa, w którym uczestniczyć mają przedstawiciele MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dowódcy jednostek – potencjalnych użytkowników przyszłych Andersów.


Źródło:www.altair.com.pl


http://www.youtube.com/watch?v=UJqg1WcZ5wA#ws
« Ostatnia zmiana: Październik 23, 2010, 17:11:24 pm wysłana przez barteq_g »

barteq_g

 • Gość
Odp: Projekt Polskiego wozu bojowego XXI wieku.
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 11, 2010, 11:13:14 am »
Powstał pokazowy BWP na bazie platformy bojowej "Anders".


Cytuj
Bwp Anders – następca BWP-1

8 grudnia 2010 na terenie Zakładów Mechaniznych Bumar-Łabędy zadebiutował publicznie demonstrator technologii bojowego wozu piechoty Polskiej Platformy Bojowej XXI wieku Anders.

 

Bwp to najbardziej obecnie poszukiwana przez MON, Sztab Generalny WP i Wojska Lądowe wersja przyszłościowego pojazdu, przygotowywanego przez polski przemysł zbrojeniowy dla zastąpienia przestarzałych rosyjskich BWP-1, które tworzą trzon polskich sił zmechanizowanych. Aż 7 brygad zmechanizowanych Wojsk Lądowych może zostać wyposażonych w nowy bojowy wóz piechoty, co wymagałoby wyprodukowania 500 nowych pojazdów tego rodzaju i 200 wozów wsparcia ogniowego z działem kal. 120 mm oraz kilkuset dalszych w specjalistycznych wariantach, pomocy technicznej, rozpoznania inżynieryjnego itd.

Demonstrator technologii nowego polskiego bwp rodziny Anders powstał w wyniku zdjęcia z kadłuba pojazdu bezzałogowej wieży z armatą 120 mm, którą pokazywano podczas MSPO 2010 w Kielcach (zdaniem specjalistów izraelskiego zespołu Merkavy IV – jest to jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcji pancernych na świecie) i połączenia go z typową 2-sobową wieżą bojową HITFIST 30 mm, montowaną w Łabędach. Jest to ta sama wieża, która stanowi podstawowe uzbrojenie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak kompletowanych w WZM w Siemianowicach Śl. ZM Bumar-Łabędy dostarczyły już 213 takich wież dla polskich Rosomaków. Polskie HITFIST-y o masie bojowej 2850 kg mają już za sobą kilka lat doświadczeń frontowych na polu walki w Afganistanie. Ogólnie uznaje się, że zostały z powodzeniem sprawdzone w boju. Rebelianci, z którymi ściera się polski kontyngent w prowincji Ghazni, czują respekt zwłaszcza wobec zasięgu i skuteczności ognia armaty ATK Mk 44 30 mm, która zmusza ich do trzymania się na dystans. Taką siła ognią nie dysponują liniowe, amerykańskie Strykery brygad piechoty US Army.

Nie jest wykluczone, że przyszłościowe polskie bwp rodziny Anders zostałyby wyposażone w jeszcze nowocześniejszą wieżę bezzałogową – zdalnie kierowaną, uzbrojoną w działo automatyczne 30 mm oraz wyrzutnie ppk Spike.

 

W wyniku integracji wieży HITFIST z Łabęd z podwoziem pojazdu rodziny Anders, zaprojektowanym i skompletowanym w OBRUM w Gliwicach, powstał demonstrator bwp, którego załogę tworzy 3 żołnierzy obsługujących pojazd (dowódca i celowniczy w wieży oraz kierowca) i pełna 8-osobowa drużyna desantu piechoty zmechanizowanej. W przyszłości w przedziale desantu zmieścić się będą musieli piechurzy wyekwipowani w zestawy Tytan – Polskiego Żołnierza Przyszłości.


Już pierwsze testy mobilności wykazują, że demonstrator bwp Anders będzie mógł się poruszać jeszcze szybciej niż wóz wsparcia ogniowego z armatą 120 mm – czyli ponad 72 km/h. OBRUM w Gliwicach prowadzi prace nad doskonaleniem układu jezdnego i systemu napędowego wozu, który przypomnijmy – jest nadal pojazdem eksperymentalnym – demonstratorem technologii o zdecydowanie więcej niż obiecujących parametrach użytkowych.

Czesław Swoboda – prezes ZM Bumar-Łabędy na terenie których zaprezentowano Andersa w wariancie bwp, po raz pierwszy podsumował to wydarzenie znamienną deklaracją:

Anders w wersji Bojowego Wozu Piechoty – to nowa propozycja dla polskiej armii. Wojsko dysponuje obecnie blisko 30-letnimi BWP-1. Jesteśmy gotowi przejąć te wozy i po ich modernizacji sprzedawać je na rynkach zagranicznych. Tym samym przygotujemy miejsce dla Andersa jako nowoczesnego bwp. Wozy Anders w tej wersji mogłyby wejść do wyposażenia Sił Zbrojnych RP w dwa lata od integracji prototypu. Decyzje w tej sprawie są potrzebne już teraz, aby projekt mógł zostać zrealizowany w takiej perspektywie czasowej.


Zdjęcia: Ireneusz Roszczyk, OBRUM

www.altair.com.pl