Autor Wątek: Państwo Cię inwigiluje od 1 stycznia 2010  (Przeczytany 12381 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

• Gość
Państwo Cię inwigiluje od 1 stycznia 2010
« dnia: Lipiec 20, 2010, 20:38:25 pm »
Cytuję za: http://www.krosnoodrz.pl/artykuly/czy-wiesz-ze-od-1-stycznia-2010-roku-panstwo-cie-inwigiluje

Jest taki kraj w którym wprowadza się cenzurę Internetu, a wszystkie rozmowy telefoniczne i maile obywateli są inwigilowane. Wiesz już o jaki kraj chodzi? Nie to nie Chiny to... Polska...
Czy jest już gorzej niż w Chinach czy jeszcze nie?  Dzisiaj będzie o czterech bardzo ważnych sprawach ograniczających naszą wolność.

Sprawa pierwsza - rozporządzenie.

Jakie dokładnie będą zbierane o nas informacje:

- kto dzwoni i do kogo (numer, imie, nazwisko albo nazwa lub adres abonenta/użytkownika końcowego, w przypadku sieci komorkowej będą zbierane także takie dane jak IMEI)

- w jakich godzinach i ile czasu trwa rozmowa z dokładnością do 1 sekundy (zapisywane będą także nieudane próby połączenia)

- z jakiego miejsca wykonano rozmowę (w przypadku sieci komórkowej powinna być także zapisywana dokładna data i godzina pierwszego logowania do danego nadajnika)

Podejrzymy jakie strony odwiedzasz i do kogo piszesz maile...

Sprawa druga - centralny system.

Resort spraw wewnętrznych i administracji pracuje nad projektem PI.ID, którego głównym elementem ma być dowód osobisty wyposażony w czip. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej bo w ramach tego projektu budowany jest system, który zbierze w jednej bazie wszystkie dane o Polakach (ewidencja kierowców pojazdów, podatników, działalności gospodarczej, pesel,KRS,rejestr karny i inne). Aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby taka baza wpadła w niepowołane ręce...
Rozważyć można także czy taka baza nie będzie naruszała art. 51 pkt. 2 Konstytucji mówiącego iż: "Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym."

(...)

Treść rozporządzenia:
http://www.mi.gov.pl/files/0/1792145/Rozpzart180cust21412finalrev1popr2312bezrej.pdf

Artykuł w Rzepie:
http://www.rp.pl/artykul/2,423262.html

Strona projektu INDECT:
http://www.indect-project.eu

By żyło się lepiej:
http://podziekujpremierowi.pl

Twisterro

• Stowarzyszenie
Odp: Państwo Cię inwigiluje od 1 stycznia 2010
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2010, 21:08:50 pm »
Phy, amerykanie od lat wiedzą o czym, z kim i jak długo każdy Europejczyk (i nie tylko) rozmawia, czy pisze. Mowa o systemie Echelon.
Paskudna sprawa, że takie rzeczy się u nas pojawiają i nie omieszkam podziękować premierowi, acz każdy zainteresowany wie, że spraw poufnych nie wolno wyjawiać przez telefon, czy niezaszyfrowany email.

Co do dowodu z tym "czipem", to jeżeli będzie zawierał podpis elektroniczny, to jestem jak najbardziej za. Działanie tego czipu nie umożliwia żadnej lokalizacji, bo nie dopuszcza do tego technologia, a za to bardzo ułatwi życie. W końcu nie będę musiał stać godzinami w urzędach - ba, może nawet Stowarzyszenie dalibyśmy szybciej radę założyć? ;)

Co do przejęcia takiej bazy przez osoby niepowołane, jest to raczej mało prawdopodobne w sytuacji, gdy taka baza jest dobrze zbudowana. Oczywiście Piotrze, wiem, że kpisz sobie z mojej "łatwowierności". Niemniej jednak, takie bazy istnieją - z tego co pamiętam, nawet w Indiach w zeszłym roku rozpoczęto prace nad wpakowaniem wszystkich informacji o obywatelach do jednej bazy. ;)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

barteq_g

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 20, 2010, 23:58:59 pm »
Komuna wraca z nowymi narzędziami. Ciekawe ilu wyborców dowie się o takich rzeczach.

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2010, 19:05:03 pm »
e tam...czym sie tu podniecac? na cos takiego trzeba KASY, a rzadko ktore panstwo ma na to taka kase...o Polsce niewspomne...dla przykladu UK chcialo wprowadzic dowody z chipem i juz zaczeli ale okazalo sie ze to tyle kasy ze projekt padl...gdzie tu Polskie mozliwosci ja sie pytam?
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2010, 22:40:30 pm »
e tam...czym sie tu podniecac? na cos takiego trzeba KASY, a rzadko ktore panstwo ma na to taka kase...o Polsce niewspomne...dla przykladu UK chcialo wprowadzic dowody z chipem i juz zaczeli ale okazalo sie ze to tyle kasy ze projekt padl...gdzie tu Polskie mozliwosci ja sie pytam?

Za http://www.chip.pl/artykuly/trendy/2010/07/nowy-dowod#boxx1

Jeszcze nie zdążyliśmy się przyzwyczaić do nowych plastikowych dowodów, a już czekają nas kolejne zmiany. Na szczęście nowe dowody elektroniczne mają być wydawane bezpłatnie.
Wprowadzone w nich zmiany na pierwszy rzut oka wydają się nieznaczne. W praktyce jednak wymiana dokumentów tożsamości ma być kamieniem milowym procesu cyfryzacji naszego kraju, prowadzonego w ramach projektu ?Polska cyfrowa?.

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2010, 22:54:07 pm »
po pierwsze Unia nie da pieniedzy dla jakiegos zacofanego malego kraju biednej czesci Unii na cos czego nie ma w tych "prawdziwych" krajach Unii...sa pewne priorytety i drugiej Japonii z nas nie zrobia...w sumie wiadomosc ciekawa jednak schowalbym ja miedzy bajki na kolejne conajmniej 10 lat :)

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 22, 2010, 09:55:06 am »
Śmiechu, nie myślmy tak źle o sobie. Na pewno nie jesteśmy małym krajem i małym narodem. Co do zacofania i biedy, to bardziej chyba bieda, ale czego od kolonii wymagać. Myślę, ze na kontrolę polskich obywateli to akurat pieniądze się znajdą, zwłaszcza że polski nierząd nie zaprotestuje. Może powinniśmy go do tego skłonić, żeby nie traktowano nas jak więźniów obozu koncentracyjnego z chipowymi dowodami?

Ktoś to już pisał. Unia nie daje żadnych pieniędzy, bo ich sama nie wytwarza. Najpierw zbiera haracz, a potem jak uzna za stosowne cel danego eurożebractwa, to trochę oddaje.

Tekst połączony został dnia Lipiec 22, 2010, 09:57:08 am
Ja osobiście nie chcę, zeby jakaś centralna europejska instytucja przechowywała dane o mnie.  Nie wiem kto za tym stoi i nie mam żadnej kontroli nad tym.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2010, 09:57:08 am wysłana przez Zaglowiec36rok »

smiechu

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 22, 2010, 18:48:12 pm »
ja nie mysle tak zle o sobie tylko w opinii zachodu Polska to kraj hydraulikow i zmywaczy garow, od czasu do czasu zlodzieji samochodow...i unia daje pieniadze jak widzi z tego korzysc, a co to za korzysc miec w Polsce ile tam milionow drogich dowodow?

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 22, 2010, 18:51:40 pm »
ja nie mysle tak zle o sobie tylko w opinii zachodu Polska to kraj hydraulikow i zmywaczy garow, od czasu do czasu zlodzieji samochodow...i unia daje pieniadze jak widzi z tego korzysc, a co to za korzysc miec w Polsce ile tam milionow drogich dowodow?

Ale zauważ też, że jesteśmy strasznie ksenofobiczni i ogólnie najgorsi ;) Trzeba nas jakoś utrzymać w ryzach ..
Obrońca Polskości i normalności!

Amor Patriae Nostra Lex!
Polsko jesteś, jak piękny kwiat. Jesteś obecna w mych marzeniach i snach..

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 22, 2010, 19:46:11 pm »
Dobra, to ja prosto z mostu zapytam - na czym polega, na litość bogów, kontrola związana z zaczipowanymi dowodami osobistymi?... Bo podejrzenia haczą o schizofrenię tutaj... ;)
Na wojnę nie idziesz po to by zginąć za ojczyznę, tylko po to by jakiś inny biedny skurczybyk zginął za swoją.
George Patton

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 22, 2010, 20:15:02 pm »
Dobra, to ja prosto z mostu zapytam - na czym polega, na litość bogów, kontrola związana z zaczipowanymi dowodami osobistymi?... Bo podejrzenia haczą o schizofrenię tutaj... ;)

Ten problem znany był mi już od dobrych kilku lat - zaobrączkują nas jak bydło, a takie "bydło" bardzo ładnie się kontroluje.. Nie chcę snuć tutaj teorii spiskowych, ale poczekaj po prostu kilka lat..

Amor Patriae Nostra Lex!

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 22, 2010, 20:38:50 pm »
Kontrola polega na zbieraniu danych w jednym miejscu o Twoich zakupach i operacjach bankowych. Na tej podstawie można robić pod Ciebie rynek i sterować usługami za darmo. Państwo nie ma prawa tego robić. Zwłaszcza EU.
Ogromna baza danych o Polakach i ich preferencjach konsumenckich. O każdym z osobna i o wszystkich razem. Dlatego dowodziki są "za darmo".
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2010, 20:39:48 pm wysłana przez Zaglowiec36rok »

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 22, 2010, 21:05:40 pm »
Z doświadczenia wiem, że nie tak łatwo tyle rzeczy wrzucić w jeden czip. :)

Jego zasadniczym działaniem będzie łatwość uwierzytelniania się drogami elektronicznymi. Jeżeli potwierdzasz swoją tożsamość, to nie znaczy wcale, że Twoje dane wędrują do jakiejś państwowej bazy. Państwo (system autoryzujący transakcję/działanie) nie wie, bo nie jest w stanie tego sprawdzić, w jakim celu się uwierzytelniasz. Może co najwyżej się dowiedzieć komu się "przedstawiasz". By taki na przykład bank miał państwu wyjawić co i komu przelewałeś, to w dalszym ciągu potrzebuje nakazu sądowego - tak jak dzisiaj.

DID@ - co do obrączek, jeżeli czip będzie zbliżeniowy, to będzie miał zasięg kilku centymetrów, więc i tak nikt Cię nie będzie kontrolował gdzie jesteś. Jeżeli to Cię martwi... ;)
George Patton

Zaglowiec36rok

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 22, 2010, 21:14:01 pm »
Tworzona jest baza danych, daleko od obywatela, gdzieś poza Polską. to już jest niebezpieczne. Kto, jak i kiedy z niej skorzysta - to już na to nie masz wpływu. A sądownictwo, a co mogą sądy polskie? Baz nie wiadomo gdzie jest, a jeśli, to nie wiadomo, kto ją kopiuje. Po co to? Dla chętnych, rozumiem. A reszta jak woli. Ja np. nie chcę. Mi tak dobrze. Przecież i tak mogę kartą kredytową czy debetową płacić, jeśli ją mam. Reszta mnie nie interesuje.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 22, 2010, 22:14:34 pm »
Coś przegapiłem? Czemu poza Polską? Polskie dowody - w Polsce działają.

Zresztą, pewnie będzie tak, że wymiana jest nieobowiązkowa, a tylko nowe dowody będą wystawiane w takiej formie.
George Patton

slawszczep

• Czytelnik
NOWE DOWODY OSOBISTE.
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 23, 2010, 15:55:42 pm »
[admin=Twisterro]Podobny wątek już istniał, więc pozwoliłem sobie połączyć tematy.[/admin]

Od następnego roku wprowadzają w Polsce chipowe dowody osobiste.Co o nich myślicie?Ja go na pewno nie przyjmę i od 2015 roku będę bezpaństwowcem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2010, 17:10:55 pm wysłana przez Twisterro »

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 23, 2010, 17:25:10 pm »
[admin=Twisterro]Podobny wątek już istniał, więc pozwoliłem sobie połączyć tematy.[/admin]

Od następnego roku wprowadzają w Polsce chipowe dowody osobiste.Co o nich myślicie?Ja go na pewno nie przyjmę i od 2015 roku będę bezpaństwowcem.

Nie przyjmiesz, to zostaniesz uznany za wroga systemu ;)

Amor Patriae Nostra Lex!

slawszczep

• Czytelnik
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 23, 2010, 17:44:16 pm »
Lepiej byc wrogiem systemu ale za to byc wolnym człowiekiem a nie niewolnikiem jak reszta by...a eurokołchożnianego.

Tekst połączony został dnia Lipiec 23, 2010, 17:47:09 pm
Z doświadczenia wiem, że nie tak łatwo tyle rzeczy wrzucić w jeden czip. :)

Jego zasadniczym działaniem będzie łatwość uwierzytelniania się drogami elektronicznymi. Jeżeli potwierdzasz swoją tożsamość, to nie znaczy wcale, że Twoje dane wędrują do jakiejś państwowej bazy. Państwo (system autoryzujący transakcję/działanie) nie wie, bo nie jest w stanie tego sprawdzić, w jakim celu się uwierzytelniasz. Może co najwyżej się dowiedzieć komu się "przedstawiasz". By taki na przykład bank miał państwu wyjawić co i komu przelewałeś, to w dalszym ciągu potrzebuje nakazu sądowego - tak jak dzisiaj.

DID@ - co do obrączek, jeżeli czip będzie zbliżeniowy, to będzie miał zasięg kilku centymetrów, więc i tak nikt Cię nie będzie kontrolował gdzie jesteś. Jeżeli to Cię martwi... ;)
Twisterro bez obrazy ale jesteś naiwny jak małe dziecko.W chipie będo zawarte takie dane jak np.linie papilarne.Jak będziesz nie prawomyślny to coś już na cibie znajdą.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2010, 17:47:09 pm wysłana przez slawszczep »

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 23, 2010, 17:54:49 pm »
Slawszczep - linie papilarne to się tam nie znajdą, bo skąd. Pobierali Ci odciski kiedyś? :)

Czip to przede wszystkim ułatwienie dla obywatela. Będą tam takie same informacje, jakie państwo i tak o Tobie ma; informacje mogące się przydać w różnych okolicznościach.
Zresztą, nie rozumiem Cię - co to za naiwność, skoro te informacje już gdzieś są. Co niby tam będzie takiego pomocnego dla państwa? :)
George Patton

slawszczep

• Czytelnik
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 23, 2010, 17:58:30 pm »
Twisterro muszę Ciebie zasmucic ale przy wyrabianiu nowego (chipowego) dowodu osobistego będą pobierane linie papilarne poprzez specjalny czytnik-taki jaki stoasuje USA na swoich lotniskach.

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 23, 2010, 18:06:29 pm »
Tylko Twisti czekałem na Twój "diss" :)
Niestety, nie wszystko takie kolorowe, jak Ci się wydaje - myślisz, że świat jest piękny i kolorowy, więc nikt Ci nie zrobi czegoś takiego, jak inwigilacja? Niestety.. Ma to nieco głębsze podłoże i jest to dopiero początek - możesz wierzyć, lub nie ale za niedługi czas przerodzi się to w czipowanie nie dowodów, ale ludzi...

Amor Patriae Nostra Lex!

p1tereQ

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 23, 2010, 18:06:52 pm »
Linie papilarne są pobierane obecnie przy polskich paszportach.

slawszczep

• Czytelnik
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 23, 2010, 18:13:11 pm »
Linie papilarne są pobierane obecnie przy polskich paszportach.
Dla tego gdy minie termin ważności mojego paszportu nie będę już go wyrabiał.

Twisterro

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 23, 2010, 20:05:08 pm »
Twisterro muszę Ciebie zasmucic ale przy wyrabianiu nowego (chipowego) dowodu osobistego będą pobierane linie papilarne poprzez specjalny czytnik-taki jaki stoasuje USA na swoich lotniskach.
A skąd to, jeżeli wolno zapytać, wiesz?
Niestety, nie wszystko takie kolorowe, jak Ci się wydaje - myślisz, że świat jest piękny i kolorowy, więc nikt Ci nie zrobi czegoś takiego, jak inwigilacja? Niestety.. Ma to nieco głębsze podłoże i jest to dopiero początek - możesz wierzyć, lub nie ale za niedługi czas przerodzi się to w czipowanie nie dowodów, ale ludzi...
Spytam brutalnie - o czym tak w zasadzie Twój post traktuje? ;)
Jasne, że warto w pewnym stopniu inwigilować niektórych obywateli. Ale że niby w jaki sposób mają w tym pomóc dowody osobiste - inaczej, czym się takim różnią od obecnych? :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2010, 20:05:27 pm wysłana przez Twisterro »
George Patton

DID@

• Stowarzyszenie
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 23, 2010, 20:27:16 pm »
Spytam brutalnie - o czym tak w zasadzie Twój post traktuje? ;) Jasne, że warto w pewnym stopniu inwigilować niektórych obywateli. Ale że niby w jaki sposób mają w tym pomóc dowody osobiste - inaczej, czym się takim różnią od obecnych? :)

Spokojnie, nie chciałem aby Ci w pięty weszło :)
A tak serio, to tak jak pisałem to jest pierwszy krok dopiero i uwierz, że nie są to żadne, tak często wyśmiewane przez Ciebie teorie spiskowe...
Wrogowie systemu, którzy w jakikolwiek sposób będą zagrażali obecnemu ładowi, będą musieli zostać - używając Twojej terminologii :) - zbanowani, albo przynajmniej ucieszeni

Amor Patriae Nostra Lex!