Autor Wątek: Zmarł Wiesław Chrzanowski  (Przeczytany 2849 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ZX_W1

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 390
Zmarł Wiesław Chrzanowski
« dnia: Kwiecień 30, 2012, 11:42:03 am »
Cytuj
Wiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 roku w Warszawie. W 1945 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę naukową na stanowisku asystenta w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował również ze Szkołą Główną Handlową. Od 1963 roku pracował w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, a w 1981 objął stanowisko kierownika Zakładu Prawa Spółdzielczego Instytutu Badawczego. Rok później został kierownikiem Katedry Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL. Prowadził wykłady z zakresu prawa cywilnego materialnego, prawa rodzinnego oraz prawa korporacyjnego.

 W czasie drugiej wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim jako żołnierz Oddziału Specjalnego "Harnaś". Działał również w konspiracyjnych organizacjach o orientacji niepodległościowej, między innymi w Stronnictwie Narodowym i Młodzieży Wszechpolskiej.


 Po wojnie, w latach 1948-1955 był więziony przez władze komunistyczne. Profesor Wiesław Chrzanowski był absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1955-1957 wykonywał zawód radcy prawnego. Przez następne trzy lata odbywał aplikację adwokacką. Jednak dopiero w 1981 roku, po 21 latach odmowy wpisania na listę, został dopuszczony do wykonywania zawodu adwokata. Wśród zainteresowań badawczych profesora Chrzanowskiego było prawo spółdzielcze, rodzinne i korporacyjne. Prace z zakresu prawa spółdzielczego, opublikowane w latach 60. i 70. wywarły ogromny wpływ na ustawodawstwo w tej dziedzinie oraz na orzecznictwo Sądu Najwyższego.

 W czasach PRL współpracował z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1980 roku został doradcą NSZZ "Solidarność. Był współautorem statutu związku. Po 1989 roku zasiadał w Sejmie, w latach 1991-93 był marszałkiem, później w Senacie. W 2001 roku wycofał się z życia politycznego. W 2005 roku profesor Chrzanowski otrzymał order Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie państwowe, a dwa lata później powołano go do kapituły tego orderu. Dwa lata temu został odznaczony Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego.

 W 1984 roku Senat KUL nadał mu tytuł profesora nadzwyczajnego i powołał na stanowisko profesora. W latach 1987-1990 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa Kanonicznego i Świeckiego KUL. W 1989 roku Wiesław Chrzanowski był jednym z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, do 1994 roku pełnił funkcję prezesa zarządu głównego tej partii. W 1991 roku objął urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku został wybrany na posła z listy Wyborczej Akcji Katolickiej.

 W Sejmie I kadencji zajmował stanowisko marszałka Sejmu. W latach 1997-2001 zasiadał w Senacie IV kadencji. W 1992 roku jego nazwisko znalazło się na tak zwanej liście Macierewicza. W 2000 roku Sąd Lustracyjny uznał, że Wiesław Chrzanowski nie był agentem SB. W ubiegłym roku Wiesław Chrzanowski udzielił oficjalnego poparcia partii Polska Jest Najważniejsza.

smiechu

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 798
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmarł Wiesław Chrzanowski
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 30, 2012, 17:12:13 pm »
Ciekawa postać.
Zastanawia mnie tylko kiedy ktoś "znajdzie" coś na tego pana.
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

Tech

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 842
 • Płeć: Mężczyzna
  • wierni-ojczyznie.pl
Odp: Zmarł Wiesław Chrzanowski
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 30, 2012, 17:15:44 pm »
Chwila pamięci

+++
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

Tech

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 842
 • Płeć: Mężczyzna
  • wierni-ojczyznie.pl
Odp: Zmarł Wiesław Chrzanowski
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 01, 2012, 11:34:16 am »
Miał uczestniczyć w uroczystości 70-lecia Narodowych Sił Zbrojnych. W wywiadzie Artur Zawisza wspomina profesora Chrzanowskiego.
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II