Autor Wątek: Definicja patrioty  (Przeczytany 27370 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

p1tereQ

 • Gość
Odp: Definicja patrioty
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 13, 2010, 21:39:25 pm »
Myślę, że to pojęcie jest również bardzo ważne.


Tech

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 842
 • Płeć: Mężczyzna
  • wierni-ojczyznie.pl
Odp: Definicja patrioty
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 12, 2011, 16:48:38 pm »
Myślę, że to miejsce będzie dla tego wątku najodpowiedniejsze.
Chciałbym by każdy z Was napisał z kim Wam sie kojarzy człowiek który jest patriotą, dla mnie to jest wzór cnót rycerskich (nie znaczy że ja taki jestem  ;)) osoba ambitna, mądra, inteligentna, szanująca swoich rodaków, mająca swój światopogląd, dbająca o środowisko, dobre imię swojego kraju, przestrzegająca prawa, uczciwa wobec siebie i innych, jesli to mężczyzna to szarmancki wobec kobiet, osoba nie siejąca agresji wobec niewinnych, ale umiejąca walczyć w obronie słabszych i o swoją Ojczyznę, po za szacunkiem wszystkiego co Polskie, zna dzieła, Chopina, Ogińskiego, Kossaka, Matejki, Mickiewicza, Sienkiewicza.
Mógłbym tu pisać w nieskończoność, ale chcę poznać Wasze zdanie.

Ja rozumiem Patriotę jako osobę kochającą miejsce swojego pochodzenia lub swojej rodziny, ciekawą tradycji i kultury swojego narodu, szukającą tego co łączy go z rodakami, oceniający każdą nową rzecz pod kontem długoterminowego interesu narodu, postrzegający wszystkich rodaków jako część swojej dalszej rodziny i gotowego zrezygnować ze swojego egoizmu dla dobra wspólnego. Wszystko to może wyrazić się w codziennej nauce i pracy.

Dziś temat patriotyzmu pojawił się u młodych egzaminowanych, czyli u gimnazjalistów. To dobrze, choć te "muzeum regionalne" zapachniało mi forsowaną przez lewicowców z UE - regionalizmem, który ma za zadanie osłabić i odciągnąć od patriotyzmu polskiego.

Cytuj
Patriotyzm na egzaminie. Zobacz test gimnazjalny

Nie ma informacji o nieprawidłowościach podczas części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Publikujemy arkusz, który rozwiązywali gimnazjaliści

Egzamin rozpoczynał się o godz. 9. Trwał dwie godziny; uczniowie z różnymi dysfunkcjami mogli pisać go godzinę dłużej. Tematem przewodnim egzaminu był patriotyzm. Pojawił się on zarówno w zadaniach, jak i w rozprawce, którą musieli uczniowie napisać.

Arkusze testu rozwiązywanego przez gimnazjalistów Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej (www.cke.edu.pl). Dostęp do niej może być jednak utrudniony z powodu dużej ilości odwiedzających. Arkusze publikujemy również na naszych stronach - sprawdź czy byś zdał.

Mickiewicz, Wańkowicz i obraz Matejki

W teście gimnazjaliści mieli do rozwiązania 29 zadań. 20 z nich było zadaniami zamkniętymi - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów. Były to: fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza opisujący dwór w Soplicowie, fragment "Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza o cmentarzu żołnierzy polskich i fragment "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech".

Jedno z zadań związane było z fragmentami obrazów Jana Matejki. Uczniowie mieli wskazać ten, na którym ukazany jest Tadeusz Rejtan.

W zestawie były również zadania otwarte. Uczniowie musieli sam napisać odpowiedzi na zadane pytania, odnoszące się do cytowanych wypowiedzi Anny Dymnej, Zbigniewa Bońka i Stanisława Sojki mówiących, jak rozumieją patriotyzm, czym on dla nich jest.

Gimnazjaliści musieli także odwołując się do wiedzy na temat wydarzeń z dziejów walki Polaków o wolność, wykazać, że Tadeusz Kościuszko, Jan Henryk Dąbrowski i Józef Piłsudski zasłużyli na miano patriotów. W innym zadaniu mieli zaś uzasadnić, że Karol Wojtyła po wyborze na papieża pozostał patriotą.

Piszący test musieli też zredagować podanie do dyrektora szkoły z prośbą o pomoc finansową, niezbędną, by otworzyć szkolne muzeum regionalne oraz napisać rozprawkę na temat "Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak i w czasach pokoju".

Wynik ma wpływ na dalszą edukację

Wszyscy uczniowie w Polsce pisali taki sam test. Prace zostały zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.

Test z wiedzy humanistycznej jest jedną z trzech części egzaminu gimnazjalnego. Jutro uczniowie będą pisać drugą jego część - test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, w czwartek trzecią - test ze znajomości języka obcego.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie - 6, 7 i 9 czerwca.

Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test z języka obcego ma tylko diagnozować jego znajomość przez ucznia.
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna - Jan Paweł II

kuzi_cf

 • Gość
Odp: Definicja patrioty
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 01, 2011, 19:45:38 pm »
Patriota powinien być tolerancyjny względem każdego człowieka .wyznania wiary koloru skóry .  szanować barwy i godło narodowe (chociaż jest jak jest w naszym kraju drugiej Irlandii niema ) to trzeba się radować z tego co jest i dobrze mówić o naszej Ojczyznie . Pamiętać o bohaterach o historii

wodzu

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 6
Odp: Definicja patrioty
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 25, 2012, 14:00:14 pm »
By nie powielać powiem krótko, że zgadzam się i podpisuję pod ogromną większością powyższych definicji patrioty. Tak by było jasne!
Dość fajną znalazłem jeszcze tu:
http://www.jak-gdzie-kiedy.pl/index.php/sluzyc-polsce/prawa-i-obowiazki-obywatela-rzeczypospolitej-polskiej/patriotyzm/jak-gdzie-kiedy-byc-patriota

Ale to nie wszystko! A może dopiero początek…

Gdyż dodatkowo chcę położyć nacisk na fakt pominięty powyżej, że patriota to też, a może przede wszystkim kochający Ojczyznę w każdy czas - nawet gdy ciężko, nawet gdy biją, nawet gdy Nasi przegrywają,…Nawet gdy strzelają

A gdy jedzie rozklekotanym tramwajem, no teraz niby to mamy Swing, czy autobusem to innym okiem nań spogląda, takim czułym, a nie myśli o tym jak nie zapłacić biletu i wymknąć się do Rajchu bo tam to DOPIEEERO kultuura… jeśli już, to wie że jak taki bilet wykupi to przysłuży się do zmian na lepsze. Jeśli wstąpi z rodziną do Muzeum Powstania Warszawskiego nie tylko po odtupaniu w kolejce trzech godzin w dzień otwarty, ale w ciągu roku tak by ten jego bilet też pomógł w finansowaniu zmian… itd. itp.

Wymagać, narzekać, wydziwiać jest łatwo… Zniechęcać innych, tych nieświadomych powinno być karane! A zastanowić się nad sobą, co by tu ulepszyć i poprawić by lepiej pracować, uczyć się, propagować Polskę będąc w Polsce by Jej służyć w każdy czas to cnota prawdziwego Patrioty.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2014, 08:36:33 am wysłana przez wodzu »
HOWGH

smiechu

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 798
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Definicja patrioty
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 25, 2012, 19:25:51 pm »
propagować Polskę będąc w Polsce by Jej służyć w każdy czas to cnota prawdziwego Patrioty.

A będąc poza Polską? np na emigracji? Czy to już zdrada wg Ciebie?
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

wodzu

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 6
Odp: Definicja patrioty
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 26, 2012, 09:01:07 am »
A będąc poza Polską? np na emigracji? Czy to już zdrada wg Ciebie?
Witam,
odpowiadam:
To emigracja w prawdziwym Patriocie krystalizuje i umacnia poczucie przywiązania do Ojczyzny – wyostrza niejednokrotnie percepcję rzeczy innym niedostrzegalnych. To również wygnanie tak wspaniały ślad pozostawiło w Polskiej kulturze i sztuce, ale też było niejednokrotnie motorem przemian.

Spójrzmy w przeszłość, ale też i obecnie materiały publikowane w sieci przez Polonię z dalekiej Australii czy tę bliżej osiadłą świadczą o wielkim patriotyzmie niejednokrotnie bardziej świadomym i zakorzenionym w wartościowej wiedzy niż afiszowany w Kraju pod pretekstem okoliczności, funkcji w bardziej czy mniej oficjalnej strukturze czy po prostu chęci dodania sobie splendoru, "bo tak fajnie".

Jednakże moje określenie „propagować Polskę będąc w Polsce” ma ścisły związek z zdolnymi młodymi ludźmi zbyt łatwo poddającymi się mrzonkom kariery za granicą. Też niekoniecznie mrzonkom, gdyż bardzo wielu młodych Polaków ma potencjał poparty determinacją, nie na darmo przecież tak doceniany w świecie i nie od dziś, ale podsumuję raz jeszcze mówiąc, że powinni zostać w Polsce by tworzyć Polskę.
HOWGH

smiechu

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 798
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Definicja patrioty
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 26, 2012, 20:33:39 pm »
Cieszy mnie tok Twojego rozumowania. Rzadko na tak drażliwe pytanie odpowiada ktoś rozumnie, przeważnie górę biorą emocje.
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...

wodzu

 • Czytelnik
 • Wiadomości: 6
Odp: Definicja patrioty
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 27, 2012, 11:57:52 am »
...przeważnie górę biorą emocje.
Tak, zgadzam się z Tobą „smiechu”– emocje i wzburzenie chwili to często powielany błąd, szczególnie bolesny w kontaktach „między Nami Polakami”, który często bierze górę nad jednością w słusznej sprawie. Ta cecha jest wykorzystywana przez wielu by w prosty sposób nam dopiąć różne etykietki, ośmieszyć nas i nas zdyskredytować. Nie możemy do tego dopuścić! W jedności siła.

P.S. Masz fajny avatar

« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2012, 11:58:26 am wysłana przez wodzu »
HOWGH

smiechu

 • Stowarzyszenie
 • Wiadomości: 798
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Definicja patrioty
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 27, 2012, 19:55:04 pm »
Tak, zgadzam się z Tobą „smiechu”– emocje i wzburzenie chwili to często powielany błąd, szczególnie bolesny w kontaktach „między Nami Polakami”, który często bierze górę nad jednością w słusznej sprawie. Ta cecha jest wykorzystywana przez wielu by w prosty sposób nam dopiąć różne etykietki, ośmieszyć nas i nas zdyskredytować. Nie możemy do tego dopuścić! W jedności siła.

P.S. Masz fajny avatar

Załóż może wątek w "Poznajmy się" i napisz coś o sobie :)

Avatar to z dwutomowej książki "Krzyżacki Poker" Dariusza Spychalskiego -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BCacki_poker

Dla lubiących alternatywną historię, dzieło godne polecenia :)
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna" - Seneka

"Prawda jest tyle warta ile ust zechce ją powtórzyć" - Proletaryat - Prawda

Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...