Kiedy powstała Polska jaką znamy? Na zdjęciu polska flaga na tle słońca i nieba.

Kiedy powstała Polska?

Polska ma długą i skomplikowaną historię. Symboliczną datą powstania Polski jest rok 966 Chrzest Polski mający cel zarówno stwórczy, jak i polityczny. Trudno jednak powiedzieć, kiedy dokładnie powstała Polska. W tym artykule zbadamy historię Polski i spróbujemy przybliżyć informacje na temat kształtowania się państwa nad Wisłą.

Kiedy powstało państwo polskie?

Powszechnie przyjętą datą powstania państwa polskiego jest rok 966, kiedy władca Królestwa Polskiego Mieszko I nawrócił się na chrześcijaństwo. To wydarzenie uznaje się za początek Polski jako państwa. Jednak Mieszko rządził swoim terytorium znacznie wcześniej, jeszcze przed utworzeniem dobrze zorganizowanych struktur krajowych. Kilkanaście lat później koronowano syna Mieszka – Bolesława Chrobrego – na pierwszego króla Polski. Wtedy umocniła się pozycja Polski na arenie europejskiej.

W którym roku powstała Polska?

Państwo polskie zostało oficjalnie uznane przez inne kraje we wspomnianym już roku 966 n.e. po chrzcie Mieszka I. Natomiast nie da się określić, kiedy dokładnie powstała Polska. Istnieje wiele teorii o tym, co działo się na terenach, które miały stać się Polską przed wydarzeniami z roku 966. Według jednej z nich na tych terenach żyły różne słowiańskie plemiona. Z czasem zbliżyły się one do siebie i połączyły w większe społeczności. Zamieszkiwali oni również część Rosji oraz Ukrainy. 

Co było, zanim powstała Polska?

Wiemy, że to właśnie Mieszko I – pierwszy historyczny władca Polski uważany jest za budowniczego państwa polskiego. Podczas swego panowania stworzył on zarówno zręby terytorialne naszego kraju, jak i dokonał jego organizacji. Wciąż zastanawiamy się jednak, co było wtedy, gdy na terytorium dzisiejszego państwa rządzili jego poprzednicy. Gall Anonim wspomina pradziada Mieszka – Siemowita (Ziemowita), któremu Mieszko zawdzięczał tak wysoką pozycję w swoim państwie. Siemowit podbijał i przyłączał coraz to więcej plemion, tworząc tym samym początki państwa. Tak mówią legendy, ale nie możemy ich w pełni potwierdzić.

Jak powstała Polska?

Gdyby nie przodkowie pierwszego, niekoronowanego władcy Polan on sam nie osiągnąłby tak wiele. Budowanie Polski opierało się an przejmowaniu kolejnych terenów i zbliżaniu do siebie zachodniosłowiańskich plemion Wiemy już o tym, że przed panowaniem Mieszka bardzo popularną postacią na przyszłych polskich ziemiach był Ziemowit. Gall Anonim wspomina też o Lestku, zwanym również Leszkiem, który słynął ze swojej odwagi, bogactwa i pomysłowości. Za jego czasów o państwie znad Wisły usłyszała Europa. Jego syn, czyli ojciec Mieszka, otrzymał do dyspozycji ogromną przestrzeń. Państwo Polan za czasów Siemomysła sięgało już nie tylko terenów wokół Wisły, ale również Wielkopolski, Mazowsza, Kujaw, a nawet ziemi Sierackiej i Łęczyckiej. Dbał on z zaangażowaniem o swój lud i zbudował przyszłemu władcy Polski znakomite podstawy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *