Widok na Stare Miasto w Warszawie, w której znajduje się Muzeum Historii Polski.

Muzeum Historii Polski – co trzeba o nim wiedzieć?

Muzeum Historii Polski to muzeum znajdujące się w stolicy Polski – Warszawie. Instytucję powołano w 2006 roku i ma kolekcję ponad tysięcy eksponatów, w tym obrazów, rzeźb, monet i rękopisów. Jeśli planujesz wycieczkę do Warszawy, pomożemy Ci dowiedzieć się tego, co najważniejsze o Muzeum Historii Polski. 

Czym jest Muzeum Historii Polski?

Muzeum Historii Polski jest instytucją kultury odpowiedzialną za promowanie wiedzy na temat pamiętanych dla Polski wydarzeń. W zbiorach MHP znajduje się blisko 50 000 obiektów oraz 933 depozyty. Pozyskiwanie nowych atrakcji odbywa się wielotorowo – poprzez zakupy, darowizny oraz przekazy od instytucji. 

Miejsce opowiada historię w sposób kompleksowy na bazie trzech filarów. Po pierwsze ukazuje nam wolność poprzez wielowiekowe dzieje polskiego parlamentaryzmu, tradycje konstytucyjne, republikańskie, a także walki o zachowanie i odzyskanie niepodległości. Drugi kluczowy wątek tematyczny stanowi opowieść o kształtowaniu się polskiej tożsamości. Znajdują się tutaj czynniki, które wpływały na Polskę za czasów Mieszka, jak również te, które ukształtowały naszą dzisiejszą pozycję w Europie. Trzeci z tematów przewodnich narracji to opowieść o społeczeństwie i cywilizacji. Nie sposób bowiem opowiedzieć całej historii bez obserwacji rozwijających się czynników ludzkich.

Co można znaleźć w Muzeum Historii Polski?

Muzeum Historii Polski zaprasza zwiedzających do podróży przez ponad 1000 lat polskiej historii. Warto wspomnieć, że unikatowa ścieżka zwiedzania będzie prowadzić przez sześć galerii z informacjami na temat kluczowych epok: Polska Piastów i Jagiellonów (od początków państwa do 1573 roku), Dawna Rzeczpospolita (1573–1795), Pod zaborami (1796–1914), Niepodległa (1914–1939), Polska Walcząca (1939–1945), Polacy wobec komunizmu (1945–1990). 

Ponadto w przestrzeni do zwiedzania wyróżnić można miejsca, w których wręcz trzeba zatrzymać się na dłużej. Wśród ponad 20 takich zakątków uwagę przykuwają między innymi lokal konspiracyjny czy dwór Jagiellonów. Władze muzeum podchodzą do nauki historii w sposób zróżnicowany, opowiadając ją na wiele ciekawych sposobów.

Dlaczego warto odwiedzić muzeum historii?

Muzeum posiada kolekcję ponad 50000 eksponatów, w tym obrazów, rzeźb, monet i rękopisów. Właśnie ze względu na tak ogromną ilość obiektów zdecydowanie warto wybrać się do Muzeum historii Polski. W zbiorach znajdziesz także dawne obiekty pozyskane metodami archeologicznymi, dzieła sztuki oraz obiekty rzemiosła artystycznego mówiące o dawnej kulturze i wyobrażeniach o świecie. Oprócz tego zobaczysz pamiątki historyczne, a także druki (starodruki, książki, prasa), rękopisy, dokumenty osobiste, militaria, obiekty ukazujące osiągnięcia myśli technicznej, materiały ikonograficzne i audiowizualne, obiekty związane z przemianami cywilizacyjnymi, czy repliki i rekonstrukcje.

Kto zbudował Muzeum Historii Polski?

Pomysłodawcą i inwestorem powstania MHP jest Pro Urba. Powołano je w roku 2006, a już w 2009 Muzeum przeprowadziło międzynarodowy konkurs w celu wyłonienia wykonawcy, który postawi gmach ukazujący znaczenie oraz podniosłość miejsca. Wiosną 2015 roku rozpoczęły się dyskusje na temat przeniesienia budowy MHP na teren Cytadeli Warszawskiej. Projekt spotkał się z akceptacją i jest w trakcie realizacji. Zdaniem projektantów forma budynku również stanowi sztukę, a architektura budynku Muzeum Historii Polski świadomie podlega budowie z odpowiednią narracją. 

W kamieniu i współczesnej formie zapisano opowieść o nawarstwianiu historii, odkrywaniu, odsłanianiu wielorakich znaczeń przeszłości, otwartości oraz o wolności, będącej hasłem przewodnim Muzeum. Z całą pewnością można stwierdzić, że to miejsce godne uwagi. Istotnym elementem wskazywanym na stronie internetowej jest rola światła w budowaniu niezwykłej atmosfery miejsca. Warto zwrócić uwagę zarówno na sztuczne, jak i naturalne promienie, wpadające przez otwarcia powłoki budynku. 

Jaki jest najlepszy czas na odwiedzenie Muzeum Historii Polski?

Każda okazja jest dobra do odwiedzin stolicy Polski, a co za tym idzie zapoznania się z ofertą lokalnych muzeów. Muzeum Historii Polski znakomicie prezentuje się i opowiada ważną historię niezależnie od pory roku. Ze względu na kwestie turystyczne najlepszy okazuje się okres maj-wrzesień, bo wówczas skorzystasz z atrakcyjnej pogody. Swobodnie odkryjesz zatem najpiękniejsze miejsca w Warszawie. Warto zapoznać się z przewodnikiem po ciekawych turystycznie punktach na mapie miasta i cieszyć się kulturą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *