Marsz uliczny z flagami Polski. Między innymi w taki sposób celebruje się polskie święta narodowe.

Polskie święta narodowe w pigułce – co powinieneś wiedzieć?

Polska to kraj o bogatej historii i kulturze. Istnieje wiele świąt narodowych, które są obchodzone w ciągu roku. Niektóre z tych świąt są religijne, a inne świeckie. Sposób obchodzenia ich jest bardzo zróżnicowany, każde z nich jednak wiele mówi o naszym państwie, jego historii i kształtowanych przez lata, wartościowych tradycjach.

Dlaczego obchodzimy święta narodowe?

Święta narodowe upamiętniają ważne wydarzenia w historii danego kraju. Zazwyczaj są one związane z powstaniem kraju, jego dziedzictwem kulturowym lub ważnymi wydarzeniami politycznymi. Mogą również oznaczać ważne wydarzenia w życiu ważnych osób. Święta narodowe są ważną częścią kultury danego kraju. Mogą być świetnym sposobem na lepsze poznanie kultury i ludzi danego kraju.

Jakie są najważniejsze święta narodowe w Polsce?

Najważniejszymi świętami narodowymi w Polsce są: Święto Niepodległości 11 listopada, Święto Konstytucji 3 maja oraz Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada. Obecnie w Polsce wyróżnić można 11 świąt państwowych i narodowych. 

 • Święto Niepodległości – Dzień ten upamiętnia rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Obchodzony jest w całym kraju z uroczystościami i oficjalnymi przemówieniami. Jest to święto państwowe, na zawsze związane z postacią Józefa Piłsudskiego. 
 • Dzień Konstytucji – Dzień ten upamiętnia podpisanie Konstytucji RP w 1791 roku, pierwszej w Europie. Jest to również święto państwowe, obchodzone z ogromnym szacunkiem.
 • Dzień Wszystkich Świętych – Jest to jedno z najważniejszych świąt religijnych w Polsce, które upamiętnia zmarłych nam bliskich. Jest to dzień zadumy i wspomnień. Data ta jest świętem państwowym.

Jak obchodzone są polskie święta narodowe?

Polacy z szacunkiem i zaangażowaniem podchodzą do celebracji świąt państwowych i narodowych, zgodnie z wieloletnią tradycją. Święto Niepodległości obchodzone jest przy muzyce, marszach i paradach wojskowych. W Warszawie można zobaczyć zmianę warty w Parku Łazienkowskim. Odbywa się też wiele imprez kulturalnych, wystaw i koncertów, które upamiętniają wszystkich, którzy oddali swoje życie w walce o wolność. Dzień Konstytucji obchodzony jest z oficjalnymi uroczystościami i przemówieniami. Podczas celebracji dnia Wszystkich Świętych odbywają się nabożeństwa i procesje jako sposób na uczczenie pamięci o zmarłych. Cmentarze zostają udekorowane kwiatami i świecami. Rodziny gromadzą się i modlą za swoich bliskich.

Daty świąt narodowych i państwowych w Polsce

 • 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
 • 24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
 • 14 kwietnia – Święto Chrztu Polski
 • 1 maja – Święto Pracy (dzień wolny)
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (dzień wolny)
 • 8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa
 • 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
 • 1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
 • 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności
 • 19 października – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (dzień wolny)

Dlaczego warto odwiedzić Polskę zimą?

Podczas świętowania warto pamiętać o tym, że warto odwiedzać nasz kraj również ze względów turystycznych. Zima to okres w którym szczególnie warto skierować się na południe naszego państwa i nacieszyć oczy niezwykłymi widokami. Góry i rozrywki oferowane przez Górali to niezwykła uczta dla duszy. Pokryte śniegiem stoki to raj dla entuzjastów zimowych rozrywek, a wielobarwna kultura zachęca do spędzenia w Polsce urlopu.

Dlaczego powinieneś odwiedzić Polskę latem?

Dzięki znakomitemu położeniu geograficznemu Polski również latem jest wiele możliwości rozrywki. Poprzez góry, aż do morza – możesz odwiedzić piękne miejsca i zobaczyć kulturę. Na dodatkową uwagę zasługuje polska kuchnia, której warto spróbować przynajmniej raz w życiu. Wypocząć można jednak nie tylko nad morzem czy wśród zielonych wzgórz – Polska ma do zaoferowania znacznie więcej, poczynając od ciekawych tras historycznych, a kończąc na krainie jezior.

Wskazówki dotyczące zwiedzania Polski

Jeśli chcesz odwiedzić Polskę, pomocne będzie nauczenie się kilku zwrotów w tym języku. Ułatwi Ci to komunikację z mieszkańcami. Warto również pamiętać, że Polska ma standardowy klimat kontynentalny, co oznacza, że lata są gorące, a zimy chłodne. Może to utrudnić podróżowanie w niektórych porach roku. Jeśli chcesz odwiedzić Polskę w zimie, będziesz mógł zobaczyć piękne sceny śnieżne. W lecie możesz iść na plażę lub zobaczyć wiele pięknych miast i historycznych miejsc. Warto zaplanować swoją podróż wcześniej i skorzystać z możliwości poznania polskiej kultury w całości, kraj ten oferuje niezwykle szeroką ofertę wspaniałych muzeów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *