Polska ma trzy główne symbole narodowe, które reprezentują historię, kulturę i wartości kraju. Każdy symbol ma swoją własną historię i znaczenie. Warto wiedzieć, jak o nie dbać i znać historię ich ustanowienia. Pielęgnowanie szacunku do nich i dbałość o żywą pamięć o nich jest przykładem postawy patriotycznej.
Czym są symbole narodowe?
Symbole narodowe w obrębie danego narodu ukazują formowanie się tożsamości narodowej mieszkańców danego państwa, są również wykorzystywane do komunikacji z innymi państwami i reprezentacji. Są uważane za katalizator ważnych wydarzeń w historii państwa i są wyrazem szacunku do historii. Przypominają o należności i zjednoczeniu mieszkańców. Symbolem może zostać wiele rzeczy, na przykładzie Polski można wyróżnić flagę, godło i hymn, kształtowane na przestrzeni wieków.
Jakie są symbole narodowe Polski?
Znamy je praktycznie od zawsze – pokazywane nam podczas wielu uroczystości, również tych szkolnych, milcząco towarzyszą nam w codziennym życiu. Warto jednak poświęcić każdemu z nich uwagę.
- Orzeł Biały – Orzeł biały jest jednym z najważniejszych polskich symboli i pojawia się w godle i na flagach narodowych z godłem. Mówi się, że był on symbolem królestwa polskiego jeszcze przed czasami chrześcijańskimi. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z IX wieku, co oznacza, że może on mieć nawet 1000 lat! Od tego czasu był używany w wielu różnych kontekstach, w tym jako godło polskich królów i książąt. Ten symbol jest też bliski sportowi – umieszcza się go na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej.
- Flaga Polski to biało-czerwona flaga pozioma. Biały pas znajduje się powyżej, a czerwony poniżej. Flaga jest często używana w wydarzeniach sportowych i jest często widziana przy specjalnych okazjach. Flaga przeszła wiele przemian historycznych. Mówiąc o fladze Polski, należy odróżnić ją od barw narodowych i bandery. Barwy narodowe ustalono już w XVIII wieku i są to kolory biały i czerwony. Warto podkreślić również, że 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
- Hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej jest „Mazurek Dąbrowskiego”. Publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic. Pieśń patriotyczna powstała w 1797 roku, a od 26 lutego 1927 stała się oficjalnym hymnem państwowym. Tekst napisał Józef Wybicki.
Jak powstawały polskie symbole narodowe?
Wiele z polskich symboli narodowych pochodzi z początków historii Polski, niektóre z nich pochodzą sprzed setek, a nawet tysięcy lat. Ich znaczenie i waga zmieniały się z czasem, a niektóre z nich były zmieniane i dodawane przez lata. Orzeł biały jest jednym z najstarszych polskich symboli, pojawiającym się w zapisach historycznych już w IX wieku. Inne symbole, takie jak hymn były efektem sytuacji w kraju i miały za zadanie podnosić i umacniać wiarę w Polakach. Czerwień flagi wyniknęła bezpośrednio z potrzeby umieszczenia orła na jakimś tle – tle, które ma własne znaczenie i przekaz.
Jakie jest znaczenie symboli narodowych?
Każdy z polskich symboli narodowych ma swoją własną historię i znaczenie. Biały orzeł jest symbolem władzy, odwagi i siły, czerwień i biel flagi symbolizują poświęcenie, czystość i waleczność Polaków, a przesycony wiarą i zaangażowaniem hymn podnosił na duchu od setek lat, zarówno na polu bitwy, podczas wojen, jak i trudnych chwil. Symbole narodowe umacniają poczucie więzi, siły i jedności.